21 Kasım 2016 09:52

Savcı 'Kovuşturmaya yer yok' dedi, üniversite ceza yağdırdı

Savcılık ‘kovuşturmaya yer yok’ dedi; Akdeniz Üniversitesi yönetimi, 70 öğrenciye ceza yağdırdı.

Paylaş

Antalya Akdeniz Üniversitesi'nde yıl içerisinde yapılan Roboski, Halepçe anması ile 1 Mayıs ve Newroz kutlamalarına katılan 70 öğrenci hakkında açılan soruşturmaya Antalya Cumhuriyet Savcılığı tarafından ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı verildi. Savcılığın kararına rağmen öğrenciler hakkında soruşturma başlatan üniversite yönetimi, 20 örgenciye 1 dönem uzaklaştırma cezası verdi.

Bununla da yetinmeyen üniversite yönetimi 50 öğrenci ile ilgili ise, Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan öğrencilerin bursunun kesilmesi ve yurttan atılmalarını talep etti. Üniversitenin kararını kabul eden KYK, 50 öğrencinin bursunu keserek, yurttan attı.

Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Selin Erim, bursunun kesilmesi ve yurttan atılmasına gerekçe olarak KYK'den “Üniversite içerisinde anarşist faaliyetlerde bulunduğundan dolayı bursunuz kesilmiştir” gibi trajikomik bir yanıt aldığını belirtti. Erim, bu hukuksuz uygulamaların öğrencilerin eğitim hayatını zora soktuğunu söyledi.

‘ÖZERK EĞİTİM İSTEYENLERE HER ŞEY SUÇ’

Öğrencilerin katıldığı en ufak bir etkinliğin dahi okuldan uzaklaştırılmalarına gerekçe yapıldığını ifade eden Gazetecilik Bölümü 2. sınıf öğrencisi Suat Bulut da, üniversite yönetimin suç olarak saydığı aktivitelerin demokratik hakları olduğunu kaydetti. Üniversitelerde yapılan her türlü ırkçı eylemin serbest olduğunu dile getiren Bulut, bilimsel ve özerk bir eğitim modeli isteyen öğrencilere ise her şeyin suç ve yasak olduğunu aktardı. (DİHABER)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'ın 'Şanghay' çıkışına Rusya'dan ilk yanıt

SONRAKİ HABER

Erdoğan: Başarısız olursak terör dünyayı kana bular

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...