21 Kasım 2016 14:35

Erdoğan'ın 'Şanghay' çıkışına Rusya'dan ilk yanıt

Rus Parlamenter Aleksey Puşkov: ŞİÖ, Erdoğan için mantıklı bir adım olurdu. Ancak ŞİO, ABD'den farklı, onun yerine geçemez.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Türkiye’nin Şanghay Beşlisi içinde yer alması, çok rahat hareket etmesini sağlar” açıklamasına söz konusu birliğin üyelerinden Rusya'dan ilk yanıt geldi.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre, Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi'nin Savunma Komitesi üyesi Aleksey Puşkov, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleriyle ilgili şöyle dedi: “Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİO) üyeliği Erdoğan için mantıklı bir adım olurdu. ŞİÖ, AB’den farklı, onun yerine geçemez. Fakat AB’den farklı olarak ŞİÖ üyeleri tamamen egemen.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Semerkant’tan dönerken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, “Mesele şu; Türkiye bir defa kendini rahat hissetmeli. ‘Benim için varsa, yoksa Avrupa Birliği’ dememeli. Benim kanaatim bu. Yani, bazıları eleştiriyor olabilir ama ben de kendi kanaatimi söylüyorum. Mesela, ‘Şanghay Beşlisi içerisinde Türkiye niye olmasın?’ diyorum. Temenni ederim ki orada olumlu bir gelişme olması halinde, yani Türkiye’nin Şanghay Beşlisi içerisinde yer alması, bu konuda çok daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır diye düşünüyorum” demişti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

AKP medyasından Kartal mitingine iftiralar

SONRAKİ HABER

Sürgünün çocukları

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa