20 Kasım 2016 15:43

Müezzinoğlu: Tecavüzü meşru zemine taşıma niyetimiz yok

Kırklareli'de konuşan Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, 'Tecavüzü meşru zemine taşımak gibi bir niyetimizin olmadığını kamuoyu biliyor' dedi.

Paylaş

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, çocuğa cinsel istismara evlilikle cezasızlık getiren yasa teklifi için "Baskıyla, korkuyla, tehditle, imkanla, güçle bir çocuğa, gence tecavüzü meşru zemine taşımak gibi bir niyetimizin, bir kastımızın olmadığını kamuoyu da meclisteki arkadaşlarımız da biliyor" dedi.

Trakya bölgesi değerlendirme toplantısına katılmak üzere Kırklareli'ne gelen Müezzinoğlu şu ifadeleri kullandı: "Yapılan her düzenlemenin eleştirilecek boyutları bulunabilir. Bugün Kırklareli'ndeyiz, ben geçtiğimiz dönem Edirne milletvekilliği yaptım. Edirne milletvekili olduğum dönemde hemen hemen her vatandaşla iletişim kurduğumuz her ortamda özellikle Roman vatandaşlarımız arasında kendi kültürlerini, kendi alışkanlıklarını, gelenekleri gereği kaçırmış veya kaçırmış genç yaşta. Bazen babaanne, anneanne, bazen anne karşımıza çıkıyor ve bize 2 çocuklarını olduğunu ama ikinci çocukta hastane 'bu yasal değildir' diye savcılığa bildirdi. Baba 3 yıldır hapiste, 2 çocuk var. Ki 6 yıl gibi bir ceza alıyor. 'Biz aile olarak perişanız, çocuklara yazık oluyor. Aile düzenimiz bozuluyor' diyorlar.

Şimdi bildiğim kadarıyla CHP'nin İzmir milletvekili Roman kökenli Özcan beyin de önergesi var. Burada ülke insanımızın, geleneklerinden kaynaklanan belki biz doğru olmadığını mutlaka söylediğimiz boyutları vardır ama geleneklerinden, kültürlerinden sosyal yapılarından kaynaklanan bir sorun alanı var. Bu sorun alanını çözmek için yapmak istediğimiz bir düzenleme. Ama bunu farklı uçlara çekmek ve farklı uçlara çekerek siyasi kampanya yapmak muhtemelen CHP içindeki bazı milletvekillerinin bu anlamda kamuoyuna deklarasyonları da var. 'Düzenleme yapılması gerekir, bende bu konuda çalışacağım' diyen CHP'li milletvekilleri de var. Ama burada 'şu yanlışlar olmasın, tecavüzcü asla korunmasın' diyen tedbir almayı veya bu anlamdaki yanlışlığa müsaade etmemeyi önerirlerse varsa, bu önerileri de Sayın Başbakanımızın talimatı oldu, bunları değerlendireceğiz. Burada önemli olan tecavüz, baskıyla, korkuyla, tehditle, imkanla, güçle bir çocuğa, gence tecavüzü meşru zemine taşımak gibi bir niyetimizin, bir kastımızın olmadığını kamuoyunu da meclisteki arkadaşlarımız da biliyor. Ama 17-18 yaşında bir genç, 18 yaşındaki diğer genç de mahalle kültürünün getirdiği koşullarda kaçmışlar, buna aile de rıza göstermiş. Ama yasalar bunu suç sayıyor ve 6 yıllık gibi bir hapis cezası gibi bir süreçle biz burada herhangi bir sosyolojik olayı düzeltmeyiz. Sosyolojik olayları düzeltebilecek, buraların cezasıyla, güç kullanarak, tehdit ederek, tecavüzü cezasını farklı noktalara taşıyacak önerilerde getirilebilir. Bunun üzerine muhalefetle görüşerek belki varsa makul önerileri bunları da değerlendiririz. Sayın Başbakanımız bu anlamda bir talimatı olacaktır."

ÖNCEKİ HABER

Çocuk haklarına duyarlı AKP’li gençler istismarı görmedi!

SONRAKİ HABER

Erdoğan Azerbaycan'da konuştu: Operasyonlara devam edeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa