20 Kasım 2016 14:23

Diyarbakır’da kadın buluşması

Diyarbakır’da çok sayıda kadın örgütünün katıldığı kadın buluşması başladı. İlk oturumda saldırılara karşı birlikte mücadele vurgusu öne çıktı.

Paylaş

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kadın Meclisinin kadın derneklerinin kapatılması ve kadın kazanımlarına yönelik saldırılara karşı düzenlediği kadın buluşması başladı. DBP Diyarbakır İl Örgütü Vedat Aydın Konferans Salonu’nda düzenlenen buluşmaya DTK, KESK, BİKG, KÖM, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYK), SKM, HDK, HDP, Emekçi Kadınlar (EKA), Ankara Feminist Kolektifi, DDKD, ÖSP, ESP, EMEP, Azadi temsilcilerinin yanı sıra dünya ülkelerinden devrimci parti ve örgütlerinin enternasyonal koordinasyon temsilcileri, Dünya Kadın Konferansı temsilcisi, İrlanda Sinn Fein Parti Meclisi üyeleri, Katalonya'dan Bask Parlamento üyeleri, Sırbistan'dan Siyahlı Kadınlar temsilcileri ile Kıbrıs'tan TCP örgütü, Kürdistan'a Barış Organizasyon'dan bir heyet, Avrupa Birliği Parlamentosu'nda yer alan İngiliz parlamenterler çok sayıda kadın dernekleri de katıldı.

Buluşmada konuşan HDP kadın meclisi temsilcisi Fatma Kaşan, kadın mücadelesinin son yıllarda en acımasız saldırılara maruz kaldığını ifade etti.

TARİHSEL SÜREÇTEN GEÇİYORUZ

Fatma Kaşan, “Binlerce yıl boyunca özgürlük mücadelesini yürüten kadınların devamıyız. Tarihsel rolümüzün bilincinde olarak buradayız. Kadın özgürlük mücadelesinin içinden geçtiği süreci değerlendirerek, birlikte mücadele etmenin olanaklarının yaratılmasını sağlamak için toplandık.

Bu yıl 21. yüzyılın kadın özgürlüğünün Ortadoğu’da kesinleşeceği yıldır. Hem kapitalist modernitenin kadına dayattığı metalaştırma hem de ülke çapında dayatılan ulus devlet sistemleri iflas etmiştir. “Bu nedenle 21 yüzyıl katı ulus devlet zihniyetine karşı demokratik modernitenin ortaya çıktığı, ataerki zihniyete karşı kadın özgürlükçü kurtuluş ideolojisinin ortaya çıktığı bir dönem olmuştur.”

KAPATMALARLA KADINLARI SUSTURAMAZSINIZ

Ortadoğu’da yaşanan savaşlar sadece Ortadoğu’nun durumu ile ilgili olmadığını söyleyen Kaşan, “ Gelecek yüzyılların inşa edileceği savaşlardır. Buralarda türetilen radikal gruplar dış devletlerin rol oynama çabası sonucu doğrulmuştur. Eğer Ortadoğu’da kadın özgürlüğünü engelleyebilirseniz 21. yüzyılda rol oynayabilirsiniz diye bakılıyor bu nedenle Ortadoğu’da kadına ve topluma karşı bir saldırı söz konusudur. Ortadoğuyu değiştirecek olan Kürt kadınlarının özgürlük mücadelesidir” dedi.

Kadın mücadelesinin önde gelen isimlerinin bu nedenle tutuklandığını, kadın derneklerinin bu nedenle kapatıldığını söyleyen Kaşan, “Bu nedenle Ayla tutuklandı, bu nedenle Sebahat tutuklandı, bu nedenle kayyımlar aracılığı ile kadın temsiliyetini zindanlara atmak istiyorlar. KJA ve KJA’ya bağlı kurumlar kapatıldı. Bu kapatmalar ile bizi durduramaz ve susturamazsınız. Alanlar kadınlarındır ve biz sizin bu faşist uygulamalarınızı durduracağız” ifadelerini kullandı.

Toplantı katılımcı kadın örgütlerinin selamlamasıyla sürdü. Toplantıya verilen aranın ardından ikinci bölümde Türkiye de kadın mücadelesi katılımcılarla birlikte tartışılacak. (Diyarbakır/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

'Çocuk hakları Meclis eliyle gasbedilecek'

SONRAKİ HABER

Eylemdeki 2 bin 200 maden işçinin talebi kabul edildi, 700 işçi somut çözüm bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa