20 Kasım 2016 16:41

Almanya’da Başbakan Yıldırım’a fahri doktorluk tartışması

Başbakan Yıldırım’a daha önce Almanya’da verilen fahri doktorluk tartışma konusu oldu. Berlin Teknik Üniversitesi, iptal başvurusunu değerlendiriyor.

Paylaş

Berlin Teknik Üniversitesi’nin Başbakan Binali Yıldırım’a daha önce verilen fahri doktorluk unvanı Almanya’da tartışma yarattı. Üniversite yönetimine bir mektup yazan Almanya Kürt Toplumu Genel Başkanı Ali Ertan Toprak, Yıldırım’ın başbakanlığı döneminde Türkiye’de ve Kürt illerinde yaşanan insan hakları ihlallerini sıralayarak, 2011’de verilen fahri doktorluğun derhal iptal edilmesini istedi.

Yıldırım’ın Türkiye’de muhaliflere yönelik baskılarda önemli bir rol oynadığını belirten Toprak, böyle bir şahsiyetin Teknik Üniversite tarafından verilen fahri doktora unvanını taşımaması gerektiğini söyledi. Almanya Kürt Toplumu’nun talebi başta Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) olmak üzere değişik yayın organlarında yankı buldu.

FAZ gazetesine açıklama yapan bir Teknik Üniversite yöneticisi, Almanya Kürt Toplumu’nun başvurusunu aldıklarını ve incelemeye tabii tuttuklarını söyledi. Gösterilen gerekçeleri ciddi bulduklarını söyleyen yetkili, yasalar çerçevesinde ucu açık şekilde inceleme yapacaklarını sözlerine ekledi.

Berlin Teknik Üniversitesi, Aralık 2011’de Yıldırım’a fahri doktorluk unvanı vermişti. Unvanı veren CDU üyesi Federal Eğitim Bakanı Annette Schavan, o zaman Yıldırım’a iki ülke arasındaki ilişkilere yaptığı katkılardan ötürü övgüler dizmişti.

2012’de dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a Bochum’da bulunan bir dernek tarafından verilmesi planlanan Stegier Awards ödülü başta Aleviler olmak üzere Almanya’daki Türkiye kökenli örgütler tarafından gösterilen tepki nedeniyle iptal edilmişti. (Köln/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Yarkadaş, muhabirimize ajanlık teklifini TBMM'ye taşıdı

SONRAKİ HABER

HSYK Genel Sekreteri Mehmet Kaya’ya ‘FETÖ’den 15 yıl hapis

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa