19 Kasım 2016 23:59

Kadınlar, Kadıköy'den Meclise seslendi: Önergeyi geri çekin

Kadıköy'de 'Cinsel istismarı aklayan yasayı geri çekin' pankartı arkasında yürüyen kadınlar, Meclise ‘Önergeyi geri çekin’ çağrısı yaptılar. 

Paylaş

Salı günü Mecliste görüşülecek ve çocuklara tecavüz olaylarında suçlu hakkında hükmün açılanmasını ertelemeyi öngören yasa teklifi, İstanbul Kadıköy’de yüzlerce kadın tarafından protesto edildi.

Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelen kadınlar buradan Kalkedon Kilisesine yürüdü. “Cinsel istismarı aklayan yasayı geri çekin” pankartının taşındığı eylemde yapılan açıklamada cinsel istismarın suç olduğu vurgulanırken, Meclise de ‘Önergeyi geri çekin’ çağrısı yapıldı. 

‘BU YASAYI DERHAL GERİ ÇEKİN!’

Açıklamayı okuyan Sezen Yılmaz, Türkiye’nin uymakla yükümlü olduğu uluslararası sözleşmeleri hatırlatarak “AKP oyları ile kabul edilen cinsel istismar suçlarını af yasası, çocuk ve kadın haklarına, uluslararası yükümlülüklere aykırıdır, kabul edilemez. Türkiye’de, kadınların ve kız çocuklarının kazanılmış haklarına yönelik tehditler ve saldırılar artarak devam ediyor. Bu yasa kadınlara ve çocuklara saldırıların en tehlikelilerinden ve her an kanunlaşabilir. Bunun anlamı, 2004 yılında TCK Reformu sürecinde kadın örgütlerinin verdiği mücadele ile değiştirilen “mağdurun tecavüzcü ile evlendirilmesi durumunda failin affedilmesi’’ maddesinin geri gelmesidir. Bu da kadın ve kız çocuklarının kazanılmış yasal haklarında büyük bir kayıp demek!” dedi.
Açıklamanın sonunda AKP milletvekillerine seslenen kadınlar, ‘Bu yasayı derhal geri çekin!’ çağrısı yaptı. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Gıda-İş, TÜYAP kitap fuarında asgari ücret eylemi yaptı 

SONRAKİ HABER

Merkez Bankası: Konut fiyat endeksi Temmuz’da reel olarak yıllık yüzde 11.24 azaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa