19 Kasım 2016 17:48

Esenyalı’da kadınlar istismar yasasına tepki gösterdi

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği tarafından yapılan panelde kadınlar bir araya geldi.

Paylaş

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği’nde bir araya gelen kadınlar, giderek artan kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini ile önceki gün gündeme gelen önergeyi konuştu. 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Gününe ilişkin izlenen sinevizyonun ardından konuşan Avukat Gülşah Kaya şunları söyledi: “Çocukların tecavüzcüleri ile evlendirilmesine ilişkin bu yasanın gündeme gelmesi tesadüf değil. Bundan 1 yıl önce de Türk Ceza Kanunu’nun 103. Maddesi olan ‘Çocuğa Yönelik Cinsel İstismar’ suçunu düzenleyen maddenin  2. fıkrası Anayasa mahkemesi tarafından iptal edildi. Gerekçe olarak da ‘Tecavüze uğrayan çocuk gelecekte tecavüzcüsüyle evlenebilir’ denildi” dedi. Bu yasa ile çocukların 12 yaşından itibaren evlendirilmelerinin önünü açıldığını belirten Kaya şunları söyledi: “Bu yasa tecavüzcüyü ödüllendirirken kadını bir ömür boyu tecavüze mahkum ediyor. Bu yasa ile birlikte yıllardır karşı çıktığımız zorla evlendirilen çocuk sayısı artacak.” 

BÜYÜK BİR TEPKİ OLUŞTURURSAK YASALLAŞMAZ

Kaya’nın ardından söz alan kadınlar yaşadıkları veya şahit oldukları taciz ve şiddet olaylarını anlattı. Etkinliğe katılan Zekiye isimli kadın, çocukların tecavüzcüleri ile evlendirileceği ile ilgili haberi duyduğundan beri çok sinirli ve tepkili olduğunu söyleyerek, “183’ü aradım ve tepkimi dile getirdim. Hatta sokağa çıkıp tanımadığım halde kadınlara böyle bir önergenin Mecliste görüşüldüğünü anlattım. Bence birçok kişiye ulaşır ve büyük bir tepki oluşturursak bu yasa ancak o zaman yasallaşmaz” diye konuştu. 

Etkinliğe katılan bir başka kadın ise, çocukluğunda köyünde gerçekleşen bir tecavüz ve kadın cinayeti olayını aktararak şunları söyledi: “Bu olayı gerçekleştiren benim yakın akrabam. Ben o zaman çocuktum, bu olayı gördükten sonra uzun süre etkisinden çıkamadım. İşin üzücü tarafı bu adam bir kaç sene içerde yattı ve sonra dışarı çıkıp hayatına devam etti. Maalesef tecavüzcüler bu kadar rahat şekilde dışarı çıkabiliyor” dedi. 

Etkinlik sonunda çıkarılmak istenen önergeye karşı imza kampanyası başlatma kararı aldı. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kara Kutu’dan cinayet türküleri

SONRAKİ HABER

ÖSYM eski Başkanı Demir ve yardımcısı Pekşen'e FETÖ davası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...