19 Kasım 2016 16:42

Bursalı kadınlar:Yasa geri çekilene kadar sokaklardayız

Bursa’da kadınlar cinsel istismar tasarısına karşı sokağa çıktı, yasanın geri çekilmesini talep etti. 

Paylaş

Bursa Kadın Platformu, AKP’nin Meclise sunduğu cinsel istismar suçundan mağdurla failin evlendirilmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılması önergesini Kentmeydanında yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti.

“Tecavüzü meşrulaştıramazsınız, yasa geri çekilene kadar direnişteyiz” pankartı açan kadınlar sık sık; “AKP elini çocuklardan çek”, “Bu yasa meclisten geçmeyecek”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Tecavüzü aklama suça ortak olma” sloganlarını attı.

Kadınlar adına açıklamayı okuyan Elvan Atar; “Kadınlara ve çocuklara yönelik tecavüzün ve her türlü cinsel istismarın önüne açacak, çocukların ve kadınların tecavüzcüyle evlendirilmelerini yasallaştıracak bir önerge. Bu önerge ile 4 bin tecavüzcüye tahliye yolu açmayı planladılar. Türkiye’de çocuk istismarı sistematik ve yaygın olarak işleniyor. AKP’nin cinsel istismara uğrayan çocukları evlendirip tecavüzcüyü kurtarma planının gece yarısı meclise getirilmesi yetmemiş gibi Adalet Bakanı’nın yaptığı açıklamada, ‘Tecavüzcüleri kesinlikle kapsamıyor, ancak çocuklarla evlenenlere uygulanacak’ demesi niyeti apaçık ortaya koymuştur” dedi. 
Kadınlar ve çocuklar devlet tarafından korunamadıkları için tecavüzcüyle evlendiriliyor diyen Atar; “Tecavüzcüler, istismarcılar ödüllendirilecek, aklanacak ama milyonlarca kadın ve çocuk Meclis onayıyla istismarcıyla birlikte olmaya zorlanacak. KHK’lerin hedeflerinde kadınların ve çocukların şiddetten ve istismardan korunması için çalışan kadın ve çocuk dernekleri var. Kadın ve çocuk derneklerinin kapatılması, kapılarına mühür vurularak çalışmalarının engellenmesi şimdi daha net anlaşılıyor. OHAL bahanesi ile tecavüzcülerin salıverilmesine, kadınların ve çocukların Meclis onayı ile tecavüzcülere, istismarcılara teslim edilmesine izin vermeyeceğiz. O yasa geri çekilene kadar tüm kadınları gece gündüz demeden işte, evde, sokakta, mecliste ve meydanda ellerindeki her türlü araçla direnişe, tecavüzcülere karşı öz savunma hakkımızı kullanmaya çağırıyoruz” dedi. (Bursa/EVRENSEL)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kinci şiire geri dönüş!

SONRAKİ HABER

Amasralılar: Termik santral için imar planına İtirazım Var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...