19 Kasım 2016 16:28

Avrupa halklarına Türkiye halklarıyla dayanışma çağrısı

Avusturya'da yapılan panele Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve gazeteci Celal Başlangıç katıldı.

Paylaş

Avusturya’da panele katılan Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Türkiye basınının ve halklarının içinde bulunduğu süreçte Avrupa halklarından gelecek desteğe ihtiyaç olduğunu söyledi.

Avustuya Tirol Eyaletinin Başketi Innsbruck’da Evrensel Kültür Derneği tarafından düzenlenen “Türkiye’de Basın ve Düşünce Özgürlüğü” başlıklı panele katılan Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve gazeteci Celal Başlangıç Türkiye’deki gelişmeleri değerlendirdi. Panele NEWS Gazetesi Editörü Daniel Steinlechner moderatörlük ederken, Eyalet Başkan Yardımcısı Ingrid Felipe, Avusturya Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu Başkanı Coşkun Kesici ile birlikte çok sayıda eyalet milletvekili, gazeteci ve akademisyen katıldı. Avusturyalılar panele yoğun ilgi gösterdi.

‘HER YURTTAŞ MUHABİR, HER EV GAZETE BÜROSU’

İlk olarak söz alan Celal Başlangıç, Türkiye’de gerçek bir darbe girişiminin yapıldığını fakat yolda farklı hesaplar yapılarak darbenin gerçekleşmediği düşüncesine sahip olduğunu söyledi. Gelinen noktada FETÖ’nün yarım bıraktığı darbenin OHAL ve KHK’larla devam ettirildiğine değinen Başlangıç, halkın haber alma hakkının ciddi şekilde hedef alındığına vurgu yaptı. Başlangıç, gazetecilerin haber yapmalarının imkansızlığına değinirken, “Her gün adliye salonlarında ya kendi davalarımız için ya da diğer meslektaşlarımıza destek olmak mekik dokuyoruz. Baskı varsa her yurttaş muhabir, her ev gazete bürosu ve her bilgisayar matbaa olmalıdır” dedi.

‘TÜRKİYE HALKLARININ İHTİYACI AVRUPA HALKLARIYLA DAYANIŞMADIR’

Daha sonra söz alan Fatih Polat ise, Avrupa’da Türkiye’de halkların mücadele etmediği yönündeki eleştirilerin gerçekten uzak olduğunu söyledi. Polat, halkın işten çıkarmalarla, yoksullukla, tutuklamalarla ve ölümle ‘terbiye’ edilmeye çalışıldığını, halkın da bu kaygıları taşımasının gayet normal olduğuna vurgu yaptı. Polat, tüm bunlara rağmen mücadelenin de devam ettiğini ve bu doğrultuda da Türkiye halklarının ve basınının özellikle Avrupa halklarından ve demokratik çevrelerinden gelecek dayanışma desteğine daha önce hiç olmadığı kadar ihtiyacı olduğunun altını çizdi.

Polat ve Başlangıç, yarın aynı tema ile Avusturya’nın başkenti Viyana’da da bir panele katılacak. (Viyana/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Siirt'te bakanı protesto eden 2 işçi yakını gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Çocuk hakları mültecilere değmiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...