19 Kasım 2016 16:05

Kitap fuarında evrimsel adaptasyon konuşuldu

35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı çeşitli panel ve etkinliklerle devam ediyor.

Paylaş

35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda ‘İnsan çeşitliliği, Irksal Farklılıklar mı, Evrimsel Adaptasyonlar mı?’ başlıklı panel düzenlendi. Evrensel Basım Yayın taraından düzenlenen panele Doç. Dr. Barış Özener ve Günseli Bayram konuşmacı olarak katıldı.

“İnsanlığı ırklara ayırarak sınıflandırmak gerekli mi, ırk kavramı antropoloji için artık neden bir şey ifade etmiyor ve neden postu olmayan tek primat türüyüz?” sorularına yanıt aranan panelde konuşan Barış Özener, “Bir antropolog olarak söylüyorum, köleliği meşrulaştırma gayretiyle antropoloji bilimi eli kanlı bir bilimdir, üst ırk tanımı yaptığı için. Ama Afrika’dan 70 bin yıl önce çıkan 3 bin kişilik topluluğun torunlarıyız. Dolayısıyla bir üstünlükten söz edilemez. Bugünkü farklılıklar sadece kültürel farklılıklardır. Bunun üzerinden ırkçılık yapmak gibi bir yaklaşım doğru değildir. Ama Türkiye'deki antropoloji eğitiminde hala bunun ilerletici ve bilimsel olduğuna dair bir kanı vardır” dedi.

Özener’in ardından konuşan Günseli Bayram ise ırk kavramının biyoloji bilimindeki genetik karşılığını anlattı. Panel daha sonra soru-cevap şeklinde devam etti.

MURAT ÖZYAŞAR OKURLARIYLA BULUŞTU

Fuarın bir diğer etkinliğiyse KHK’lerle açığa alınan ve günlerce gözaltında tutulan eğitimci yazar Murat Özyaşar’ın imza günü oldu. Özyaşar Doğan Yayıncılık standında ‘Kahkaha’, ‘Ayna Çarpması’ ve ‘Bir’ kitaplarını imzaladı.

Okurların yoğun ilgi gösterdiği buluşmada Murat Özyaşar, “Fuarlar yazarların okurlarıyla buluştuğu bir yer. Önemli bir mekan bu anlamda. Yazarı, okuru, yayıncıyı buluşturduğu için bu etkinlikleri önemsemek gerekiyor” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hamzaoğlu: Kocaeli kirliliklere doymuş durumda

SONRAKİ HABER

CHP Ankara’da eylem yaptı: Taciz ve tecavüzü teşvik yasası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...