19 Kasım 2016 15:19

Şırnak’ta dayanışmaya engel

Şırnak'ta 14 Mart’tan 14 Kasım’a kadar devam eden yasak boyunca büyük mağduriyet yaşayan yurttaşlar, şimdi sorunlarını aktaracak bir kurum bulamıyor.

Paylaş

Şırnak'ta 14 Mart’tan 14 Kasım’a kadar devam eden yasak boyunca büyük mağduriyet yaşayan yurttaşlar, şimdi sorunlarını aktaracak bir kurum bulamıyor. Yasak süresince başta çadırlarda yaşayanlar olmak üzere farklı belde ve ilçelere yerleşen yurttaşlara gıda ve benzeri yardımları ulaştıran kurumların kapısına kilit vurulması ve seçilmiş siyasetçilerin tutuklanması halkı bir kez daha mağdur etti. Yasağın kalkmasının ardından evleri yıkılan, eşyaları yağmalanan yurttaşların başvuru yapabilecekleri dernek ile kitle örgütleri mühürlenirken, yerel yönetimler temsilcisi ile parti yöneticilerin tutuklanması ile dayanışmanın önüne ket vuruldu.

KENTİN VEKİLLERİ TUTUKLU

Kentin milletvekillerinden Leyla Birlik ve Ferhat Encü tutuklanırken, Faysal Sarıyıldız hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Geriye vekil olarak Aycan İrmez dışarıda kalırken, HDP başka kentlerin vekillerini görevlendirdi.

Kentte çalışma yürüten Aycan İrmez, “Yaşanan saldırılar sonucunda kentin 7 büyük mahallesi yıkılmış durumda. Ne bir ev, ne bir sokak, ne mahalle ne de insanların başlarını sokabilecekleri bir çatı dahi bulunmuyor. Tabiri caiz ise; Taş üstünde taş bırakılmamış bir şehir ile karşı karşıyayız. Biz bu uygulamaları Moğollardan bilirdik, birinci, ikinci dünya savaşı dönemlerinden bilirdik. Ancak 21. yüzyıla geldiğimizde Kürtler söz konusu olunca benzer tablolarla karşılaştık” diye konuştu. İrmez, “Şırnak halkı başlarını sokacak çatıları olmasa da kentin çevresinde bir direniş gerçekleştirdi” dedi.

Yurttaşların geri geldiklerinde evlerini bulamadıkları gibi kurumlarını ve temsilcilerini de bulamadıklarını anımsatan İrmez, yasak boyunca halk ile dayanışma içinde olan herkesin tutuklandığını, her kurumun kapatıldığını ifade ederek, bununla dayanışmanın önüne geçilmeye çalışıldığını söyledi. Günlerdir çalışma yürüttüklerini anlatan İrmez, “Halkın bize verdiği umutla çalışıyoruz. Ziyaretlerimizde halkın baş eğmeyeceğinin tablosunu gördük. Biz de tek kişi kalsak da halkımızla dayanışma içinde olacağız” dedi. (ŞırnakDİHABER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sendikalaşan maden işçileri işten atıldı

SONRAKİ HABER

Rusya’dan Türkiye açıklaması: Suriye'deki teröristlere destek vermeyi durdurun

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...