19 Kasım 2016 19:19

Kadınlar 25 Kasım’a çağrı yaptı

Ankara Kadın Platformu 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma günü nedeniyle yapacağı eylem programını açıkladı.

Paylaş

Ankara Kadın Platformu 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma günü nedeniyle yapacağı eylem programını açıkladı. Ankara’da kadınlar 26 Kasım Cumartesi günü saat 14.30'da Kolej Meydanı'ndan başlatacakları yürüyüşü Sakarya Caddesi'nde sonlandıracak.

Ankara Kadın Platformu üyeleri, İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesinde yaptıkları basın açıklamasıyla Ankara'daki kadınları 26 Kasım'da yapacakları mitinge çağırdı. Kadınlar “Gün barışı, demokrasiyi, özgürlüklerimizi kazanmak için birlik günüdür” dedi.

Platform adına açıklamayı okuyan Mizgin Yıldız, Meclis gündemine getirilen cinsel istismar failinin cezasını mağdurla evlenmesi halinde erteleyen önergeyi hatırlatarak, “Geçtiğimiz günlerde onlarca kadın ve çocuk derneğinin kapısına neden mühür vurulduğu, çalışmalarının neden engellenmek istendiği şimdi daha açık şekilde karşımızda duruyor” dedi. Meclis onayı ile kadın ve çocukların istismarcılara teslim edilmesine izin vermeyeceklerini söyleyen Yıldız, “OHAL'in kalıcılaştırılarak tekçiliğin dayatılmasına, savaşa, baskıya, kadına yönelik şiddete, sesimizin kısılmasına, emeğimizin yok sayılmasına karşı el ele vermek ve birlikte mücadele etmekten başka yol olmadığını biliyoruz” açıklamasında bulundu.

'KADINLARIN YAŞADIKLARINI HABER YAPACAK KİMSE KALMADI'

Yıldız, OHAL uygulamalarıyla dünyadaki tek kadın haber ajansı JİNHA'nın, Hayatın Sesi TV'de yayımlanan Ekmek ve Gül, İMC TV'de yayınlanan Mor Bülten gibi kadınların gerçek gündemini ele alan programların yapılamadığını, onlarca muhalif televizyon, radyo, gazete, dergi, kadın ve çocuk derneğinin kapatıldığını ifade etti. OHAL'in, KHK'lerin, savaşın ve antidemokratik uygulamaların kadınlara yaşattıklarını haber yapacak basın kuruluşu bırakmadığını söyleyen Yıldız, barışın da önünün kapatılmaya çalışıldığını söyledi. Yıldız, “Bugün yaşatılmak istenen korkuyu ve baskıyı kadınların bir arada, kendi sözleriyle, kendi kurallarıyla dağıtacağına tüm kalbimizle inanıyoruz” diyerek, Ankara'daki bütün kadınları 26 Kasım'da Sakarya Meydanı'nda gerçekleştirecekleri mitinge çağırdı. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Cumartesi Anneleri Hayrettin Eren’in akıbetini sordu

SONRAKİ HABER

İstanbul'da kadınlar İran'da Seher Hüdayari için sahaya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa