19 Kasım 2016 13:55

‘Gelenekler çocuk haklarına aykırıysa savunulamaz’

Ankara Tabip Odası, AKP’nin çocuk istismarcılarına af getiren düzenlemesine tepki gösterdi.

Paylaş

Ankara Tabip Odası, AKP’nin çocuk istismarcılarına af getiren düzenlemesine tepki gösterdi. Odadan yapılan yazılı açıklamada, “Çocuklarımızın istismar edilmesine yasalarla, önergelerle göz yummanıza izin vermeyeceğiz. Evlilik geleneksel bir çocuk oyunu değildir” denildi.

Yasalara göre 18 yaş altı her bireyin çocuk kabul edildiği hatırlatılan açıklamada, bu yaş sınırının bilim insanlarının yüzyıllardır yaptığı değerlendirmelerin bir sonucu olarak ortaya konduğuna dikkat çekildi. Medeni ülkelerde karar verebilme, rıza gösterme gibi kavramların bilim insanlarının öğretileriyle hukuk ve yasalara yansıtıldığı belirtilen açıklamada, “Bir çocuğa evlilikle ilgili, cinsel ilişki ve istismarla ilgili rızasını ya da kabulünü sormak son derece anlamsızdır, art niyetlidir.  Halklara ait gelenek, görenek gibi değerleri de istismar ederek bir çocuğa, bir kadına gücü oranında zarar verebilmeyi düşünmek ancak az gelişmişlik göstergesi sayılabilir” denildi.
Meclise getirilen önerinin tecavüzcülerin cezalandırılması bir yana istismar edilen çocuğun bir ömür istismara maruz kalmaya devam etmesine ön ayak olacağı uyarısı yapılan açıklamada, “Gelenek görenekler insan haklarına, çocuk haklarına, insan sağlığına aykırıysa savunmak mümkün değildir. Tüm vekillerimizin, söz konusu olmasından bile utanç duyduğumuz, akla, vicdana, çocuk haklarına tümüyle aykırı bu önergeyi reddetmelerini talep ediyoruz. Çocukla tecavüzün, istismarın, evliliğin yan yana kullanılmasının bu kadar fütursuzca ve ahlaksızca olmamasını,  çocuk istismarının ağır cezalara çarptırılarak caydırıcılığın artmasını talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

TÜSİAD: Çocuğu koruyan anlayıştan taviz verilmemeli

SONRAKİ HABER

Ambulans şoförüne bıçak çeken hasta yakını tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...