19 Kasım 2016 12:41

Çocuk evliliklerini meşrulaştıracaklarmış!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, tepkilere neden olan ve çocuk istismarında cezasızlığın önünü açan düzenlemeyi savunmaya devam etti.

Paylaş

İstanbul'da düzenlenen NATO Parlamenter Asamblesi toplantısına katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ konuk Parlamenterlerin sorularını yanıtladı. Bu sabahki oturumda İngiliz bir kadın parlamenter, Bakan Bozdağ'a tartışmalara neden olan Ceza Muhakemesi Kanununu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'yla ilgili endişelerini dile getirdi.

“Biz kadınlar konusunda sizlerle aynı düşünüyoruz” diyen Bozdağ, “Kesinlikle tecavüzcülere af getirilmemektedir. Suçun unsurları değiştirilmemektedir. Cezada indirim yapılmamaktadır. Sadece bu alanda ortaya çıkan, bizim toplumumuzun bazı yerlerinde olan, gerçeklikten ortaya çıkan bu sorunu çözmeye yönelik adımdır” iddiasında bulundu.

DÜZENLEME ÇOCUK EVLİLİKLERİNE İLİŞKİNMİŞ

Kadının toplum içinde daha aktif bir şekilde yer almasını sağlamak için reformlar yaptıklarını ileri süren Bozdağ, düzenlemenin çocuk evliliklerine ilişkin olduğunu iddia ederek “Bazı yerlerde, işte Roman vatandaşlarımız da daha yoğun olmak üzere, 18 yaş altında aileler düğün yapıyorlar. Sonuçta aileler baskı yapıyor. Kanunumuza göre de 16 yıl hapis cezasını gerektirdiği için ceza alıyor. Erkek içerde. Kadın dışarda. Bunları bu evliliğe zorlayan anne baba da azmettirmekten ayrıca ceza alıyor. Bu mücadeleye zarar vermeden, bu sorunu nasıl çözeriz? Bizim yaptığımız şey o” savunmasında bulundu. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Mübadillerin 'Lütfü Bey Amca'sı hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Boşanmak istediği eşi cezaevinden çıkan kadın: Öldürülmek istemiyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa