19 Kasım 2016 12:28

Canlı bomba paniği yaratan sanığa 70 yıl hapis istendi

Adana'da camide canlı bomba paniği yaratıp cemaat tarafından dövülen sanık hakkında 70 yıla kadar hapis istendi.

Paylaş

Adana'da Sabancı Merkez Camii'nde geçen temmuz ayında cuma hutbesi okunduğu sırada beline sardığı el yapımı patlayıcı ile 'canlı bomba' paniğine neden olan ve cemaat tarafından dövülerek yakalanan 33 yaşındaki Mahmut Kılıçarslan hakkında 70 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İnternet kafe ve bakkal işleten Mahmut Kılıçarslan, Sabancı Merkezi Camii'nde 1 Temmuz günü hutbe okuyan imamdan mikrofonu aldıktan sonra, beline korseyle sardığı evde kendi yaptığı patlayıcıyı göstererek paniğe neden olmuştu. Cemaat tarafından tekme tokat dövülen ve namaza gelen polisler tarafından linçten kurtarılan Kılıçarslan, tedavi edildikten sonra tutuklandı. 3 kez Suriye'ye giderek IŞİD'e katıldığı belirlenen Kılıçarslan hakkında Cumhuriyet Savcısı soruşturmasını tamamladı. Cumhuriyet savcısı, Kılıçarslan hakkında 'İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme', 'Olası kasıtla yaralama, basit yaralama', 'Silahlı terör örgütüne üye olmak', 'Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma' ve 'Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit' suçlarından toplam 70 yıla kadar hapis cezası istedi.

Adana 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde kabul edilen iddianamede sanığın, canlı bomba yeleği gibi hazırladığı bej renkli korse içinde 17 santimetre uzunluğunda, 1 santimetre çapındaki plastik boru içinde 10 gram av tüfeği fişeği barutu, çok sayıda saçma ve bir maytap fitiliyle el yapımı patlayıcı hazırladığı aktarıldı. Savcı, eylemin IŞİD tarafından gerçekleştirilen canlı bomba eylemlerine benzediğine de dikkat çekti. Şüphelinin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Geri gönderme merkezinde mülteci isyanı!

SONRAKİ HABER

Ambulans şoförüne bıçak çeken hasta yakını tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...