19 Kasım 2016 16:19

BM: Cumhuriyet'e baskıya, Evrensel'e tehdide son verin

BM Düşünce ve İfade Özgürlüğü Özel Raportörü David Kaye, Türkiye'nin durumunu 'karamsar' ve 'vahim' olarak tanımladı.

Paylaş

Birleşmiş Milletler'in ifade özgürlüğü konusundaki özel raportörü David Kaye, temas ve incelemelerde bulunduğu Türkiye’nin durumunu ‘karamsar’ ve ‘vahim’ olarak yorumladı.

Hafta boyunca Türkiye’de bakanlıklar, Anayasa Mahkemesi (AYM), kitle örgütleri ve cezaevinde bulunan bazı gazetecilerle görüşme yapan Kaye, Ankara’da basın toplantısı düzenledi. Kaye, özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından çok sayıda gazetecinin ve akademisyenin gözaltına alındığına ya da işlerinden çıkarıldığına, muhalif basın-yayın organlarına yönelik kısıtlamaların arttığına ve çıkarılan KHK’lerle 300’den fazla sivil toplum örgütünün kapatıldığına da dikkat çekti.

BAZI GAZETECİLERLE GÖRÜŞTÜRÜLMEDİ

Cezaevinde bulunan bazı Cumhuriyet gazetesi çalışanları ve yine cezaevinde bulunan Dil Bilimci Necmiye Alpay’la görüştüğünü belirten Kaye, Gazeteci ve Yazarlar Mehmet Altan Ahmet Altan, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Aslı Erdoğan ve Karikatürist Musa Kart gibi isimlerle görüşmesineyse izin verilmediğini aktardı. İncelemelerde bulunması için davetiye gönderen Hükümete çağrıda bulunan Kaye, “Hükümet acilen cezaevinde bulunan yazar, gazeteci ve akademisyenleri serbest bırakmalı. Basın ve tüm bireyler kamuyu ilgilendiren konularda yorum yapma, görüş beyan etme hakkına sahip olmalı. Terörle Mücadele Kanunu gözden geçirilmeli. Medya kuruluşları ve internet medyası üzerindeki engellemeler kaldırılmalı” dedi.

Kaye, bir kanun hükmünde kararname ile kapatılan 12 televizyon ve 11 radyo istasyonundan bahsetti, darbe girişimi sonrası 3 binin üzerinde gazetecinin işsiz kaldığını, yüzlerce sarı basın kartının iptal edildiğini anlattı.

Darbe girişimi sonrası kapatmaların "FETÖ yanlısı" olduğu öne sürülen medya ile sınırlı kalmadığını kaydeden Kaye; Özgür Gündem gazetesinin kapatılışı, Cumhuriyet gazetesine yapılan baskın ve Evrensel gazetesine yönelik tehditlerden de söz etti ve "Bunlar Olağanüstü Hal yetkilerinin, muhalif ya da eleştirel gazeteciliğe karşı kullanıldığının örnekleri" dedi. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Kesik internet üzerinden ‘talimat’ almışlar!

SONRAKİ HABER

IŞİD'den yeni ses kaydı iddiası: SDG kamplarına saldırı tehdidi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa