18 Kasım 2016 18:08

‘Bunun aması, mazereti olmaz’

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu Üyesi ve Mor Çatı Avukatı Selin Nakıpoğlu: Bunun peşinden evlenmenin yaşının düşürülmesi mi gelecek?

Paylaş

Elif Ekin SALTIK
İstanbul

AKP’nin oylarıyla Meclise sunulan; cinsel istismarın, tecavüzün önünü açan önergeyi değerlendiren Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu Üyesi ve Mor Çatı Avukatı Selin Nakıpoğlu, “Anayasa Mahkemesi (AYM) resmi nikahtan önce dini nikah kıyılmasına ceza öngören Türk Ceza Kanunu 230. maddesinin 5 ve 6. fıkralarını 2015 yılında iptal etmişti. Bu iptale kadınlar, kadın örgütleri büyük tepki göstererek meselenin nereye geleceğini öngörmüştük” dedi. Akabinde pek çok şey yaşandığını belirten Nakıpoğlu, CMK 103’ün 1. ve 2. fıkralarının yine AYM tarafından iptal edildiğini hatırlattı. Bu arada Nurettin Yıldız gibi kişilerin ekranlara çıkıp '6 yaşındaki çocukla evlenebilirsiniz'  gibi beyanlarını da izlediğimizi söyleyen Nakıpoğlu, ‘Cinsel suçlar, cinsel istismar hastalıktır. İstismarcılar hadım edilsin’ açıklamalarının, komisyonlardaki tekliflerin meselenin asla çözümüne ilişkin olmayan son derece sakıncalı şeyler olduğunu kaydetti. Nakıpoğlu şu şekilde devam etti: “Mayıs ayında Boşanma Komisyonu raporunda milletvekillerinin sunmuş olduğu teklifler, rapordaki cümleler çok tehlikeliydi. Ve bunun zorla evlendirilen çocuklara, cinsel şiddete maruz kalmış çocuklara ilişkin nasıl bir cezasızlık getireceğini söylemiştik” 

‘Bunların peşinden evlilik yaşının düşürülmesi mi gelecek?’

 “Kadınlara ve çocuklara karşı uygulanan şiddetin cezasızlık boyutuna geldiğini adım adım ve sistematik bir şekilde dile getirdiler” diyen Nakıpoğlu, “Adalet Bakanının 'İçeride 4 bin kişi var' açıklaması hiçbir şekilde kabul edilemez. Zira teklifin 16 Kasım 2016’ya kadar olan suçları kapsaması bunun 4 bin kişi ile ilgili olmadığını; getirilen düzenlemenin ne kadar vahim bir düzenleme olduğunu gösteriyor. Bunun ‘ama’sı, hiçbir mazereti olmaz. Kadın ve çocuklara karşı cinsel şiddet işlemiş kişilerden bahsediyoruz. Komisyondan geçmesini, 184 oyu bulup bulmamasını geçin ve bunun teklif edilmesi bile akıl almaz bir şey. Hangi uluslararası sözleşmeden bahsediyorlar, bunların peşinden Medeni Kanun değişikliği ile evlenmenin yaşının düşürülmesi mi gelecek? Artık sözün bittiği yerdeyiz” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Açığa alınan öğretmen av tüfeğiyle intihar etti

SONRAKİ HABER

Şule Çet davasında "saat" detayı: Güvenlik kamerası saati 10-11 dakika ileride

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa