18 Kasım 2016 17:06

PEN Almanya’dan Dündar ve Gül’e ödül

Uluslararası Yazarlar Birliği Almanya Merkezi ‘Hermann Kesten Ödülü’nü Can Dündar ve Erdem Gül’e verildi.

Paylaş

UluslararasI Yazarlar Birliği Almanya Merkezi’nin (PEN Almanya) takip altındaki ve hapisteki yazar ve gazetecilere verdiği “Hermann Kesten Ödülü” gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül’e verildi. PEN Almanya’nın büyük ödülle birlikte verdiği “Hermann Kesten Destek Ödülü” de, “Adalet İçin Çevir!” (Translate for Justice) isimli bağımsız çevirmenler platformunun oldu.

PEN Almanya’nın merkezinin bulunduğu Frankfurt yakınlarındaki Darmstadt kentinde düzenlenen törene PEN Almanya Başkanı Josef Haslinger, Sacha Feuchert’le Darmstadt Büyükşehir Belediye Başkanı Jochen Partsch, Yazar Hans Thill, Can Dündar ve TFJ’den Prof. Dr. Dilek Dizdar’ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

HASLİNGER’DEN ALMANYA HÜKÜMETİNE ÇAĞRI

PEN Almanya Başkanı Josef Haslinger, toplantının açılışını yaparken Can Dündar ve Erdem Gül’ün demokrasi ve düşünce özgürlüğünün cesur savaşçıları olarak tüm dünyaya örnek olduklarını söyledi. “Türkiye’de olanları kendi tarihimizden biliyoruz” diyen Haslinger, Almanya hükümetini “baskıcıları değil, baskı görenleri destekleme”ye çağırdı.

ROTH: ONLARA GÜÇ KATMALIYIZ

Herman Kesten Ödülü konuşmasını gazeteci Thomas Roth yaptı. “Türkiye’nin bir diktatörlük rejimine dönüştürülmesi ve meslektaşlarımıza, demokrasiye yönelen saldırıların cevapsız kalmaması gerekiyor” diyen gazeteci şöyle devam etti: “Erdem Gül ve Can Dündar görevlerini yaptılar ve seslerini halen yükseltiyorlar. Onlara güç katmalıyız. Ve Türkiye’de haksız ve temelsiz suçlamalarla hapise atılanlarla. Onların özgürlüğü için. Ve elbette bizim, kendi özgürlüğümüz için.”

DÜNDAR’DAN AVRUPA’YA ELEŞTİRİ

Can Dündar, Avrupa’daki hükümetlerin Türkiye’deki gelişmelere ilişkin “endişeliyiz” açıklamalarına yönelik eleştirilerini sürdürdü ve herkesi demokratik, laik, modern “öteki Türkiye”yle dayanışmaya çağırdı. Yurtdışına çıkma yasağı olan Erdem Gül, Dündar’la birlikte aldığı bu ödülün törenine de katılamadı.

DİZDAR, ÖDÜLÜ NECMİYE ALPAY’A ADADI

Gezi Parkı protestolarının sesini dünyaya duyurmak amacıyla kurulan “Adalet Çevirmenleri” platformu adına ödülü alan Prof. Dr. Dilek Dizdar da “Bu ödülü, Necmiye Alpay ve onun gibi, sözün özgürlüğü için, adalet için ve baskıya karşı mücadele eden tüm çevirmenler ile çevirmen diyebileceğimiz diğer elçiler için alıyoruz” dedi. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Kayıp Üniversite Vincennes Salt’ta gösterilecek

SONRAKİ HABER

TBMM Plan ve Bütçe görüşmeleri 6 Kasım'da başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa