18 Kasım 2016 16:19

‘Yasayla tecavüz meşru hale getirilecek’

Faaliyetleri durdurulan çocuk ve kadın dernekleri, istismara maruz kalanı faille evlendirmeyi öngören yasa tasarısına tepki gösterdi.

Paylaş

AKP'nin TBMM Genel Kurulu'na getirdiği cinsel istismar failinin cezasını mağdurla evlenmesi halinde erteleyen önergeye tepkiler çığ gibi büyüyor. Tecavüzcü ile mağdurun evlenmesi halinde tecavüzcünün cezasını erteleyecek yasa önerisi kadınlar ve çocuklar için telafisi mümkün olmayacak mağduriyetler yaşatacak. Geçtiğimiz hafta faaliyetleri OHAL kapsamında durdurulan kadın ve çocuk dernekleri tasarıyla kadın ve çocukların ömür boyu istismarın mahkumu haline geleceğini söyledi.

Faaliyetleri durdurulan Gündem Çocuk Derneği’nden Emrah Kırımsoy, Türkiye'nin çocuk hakları konusunda “bir ileri, iki geri” bir durum içerisinde olduğunu belirtti. Kırımsoy, “Bu durumda 10-12 yaşındaki öğrencisini istismar eden öğretmen öğrencisiyle evlenirse ya da 8-9 yaşlarındaki bir çocuğu istismar eden 60 yaşındaki adam çocukla evlenirse cezasız kalacak. Bu konu hepimizin sorumluluğunda” dedi.

'TELAFİSİ OLMAZ'

Kırımsoy, hakimlerin ufacık çocukların evlenme yaşı gelene kadar davayı oyalayabileceğine ya da kadın ve çocukların tecavüzcüleriyle evlenmelerine onay verebileceğine yönelik tehlikeye dikkat çekerek, çocukların istismarın ömür boyu mahkumu haline geleceğini söyledi. Kırımsoy sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Akranlar arası ilişki örnek gösteriliyor. Çocuklar arasında yaşanan farklı durumlar öne sürülerek istismarcıların önünü açacak şeyler yapılmamalı”

Türkiyede'ki çocuk koruma sisteminin, sorunların çözülemez hale geldiğinde konuya el attığını kaydeden Kırımsoy, “Ancak bugünkü tartışma telafisi olmayacak bir durum. Hem çocuklar açısından hem de ileride toplumsal yapımız açısından. Önergenin geçmemesi için bütün sivil toplum örgütleri el ele vermelidir” dedi.

'ENGELLEMEK YERİNE KULAK VERİN'

“Kimse çocukları düşünmüyor. Çocuklarda adalet duygusu yıpranıyor” uyarısında bulunan Kırımsoy, “Çünkü çocukların kendi haklarını savunmalarının önünde bir sürü engel var. Çocuk hakları dernekleri çok önemli bir yere sahip. Bu yüzden derneklerin faaliyetlerini durdurmak yerine ne dediklerini anlamaya çalışmak önemli” dedi.

'KADINLARIN TEPKİSİ ENGELLENMEYE ÇALIŞILIYOR'

Faaliyeti durdurulan derneklerden Van Kadın Derneği (VAKAD) emekçisi Zozan Özgökçe ise yaşanan sürecin bir tesadüf olmadığını söyleyerek, yaşanan hukuksuzluklara özellikle kadınlardan gelecek tepkilerin engellenmek istendiğini söyledi. Hükümetin 'her aklına geleni yapar' bir hale geldiğini kaydeden Özgökçe, “Çocuğa tecavüz edeni, ensesti nasıl değerlendireceksin” diye sordu.

Kadın ve çocukların istismarcısıyla evlendirilmesinin önlenmesine ilişkin önceki yıllarda kadın örgütlerinin mücadelesine dikkat çeken Özgökçe, “2005 yılında konuya ilişkin bir eylem için 5 kadın, Van'dan Ankara'ya 40 saatlik yolculuk yaptık. Bu hükümet, bu toplumun çok gerisinde. Hem fikirsel hem uygulama olarak”dedi. Önerge yasalaşırsa 2005 yılına geri dönüleceğini belirten Özgökçe, “Bir ileri iki geri giden bir toplum olduk. Bu toplumu çok kötü etkileyecek. 'Tecavüz ederim, evlenirim biter' mantığıyla tecavüz meşru hale getirilecek” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kitap fuarında Süreya ve Kemal rüzgarı...

SONRAKİ HABER

OHAL’de akademisyenler can güvenliği endişesi ve baskı yaşadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa