18 Kasım 2016 20:00

5 soruda El Bab operasyonu!

Bölge ülkelerinin tartışma odağı olan el Bab’a ilişkin genel bilgiler ve operasyonun detayları 5 soruda derlendi.

Paylaş

Suriye’nin kuzeyindeki el Bab kasabası bir süredir bölge ülkeleri ve ABD’nin gündeminde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, el Bab’ın IŞİD’den kısa sürede alınacağını söyledi. İran basını ise önceki gün Suriye ordusunun da kente yönelik bir operasyon hazırlığı içinde olduğunu yazdı.

ABD Savunma Bakanlığından ise, Türkiye’nin Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında ve ÖSO adında bir araya getirdiği grupların başlattığı el Bab operasyonuna hava desteği vermeyeceklerini açıkladı.

BBC Türkçe, el Bab ve kasabasının geri alınmasına yönelik operasyonla ilgili merak edilenleri beş soruda derledi:

DEMOGRAFİK VE İDARİ YAPISI NASIL?

El Bab, Türkiye sınırına yaklaşık 30 kilometre mesafede bulunuyor. İç savaş öncesinde yaklaşık 70 bin kişinin yaşadığı bu kasaba, önemli bir sanayi merkezi olarak biliniyor.

Türkçe adı ‘Kapı’ olan kasaba, sadece doğu ile batı değil, aynı zamanda kuzey ve güney yönlerinde de önemli kavşak görevi görüyor. Kasabanın nüfusunun önemli bir kısmını Sünni Araplar oluşturuyor.

El Bab, Kasım 2013’te IŞİD’in yönetimine geçti. Kürt silahlı oluşumu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), kuzeydoğuda bulunan Menbic’i aldıktan sonra el Bab’a ilerlemeyi planladıklarını açıklamış ancak bu plan daha sonra hayata geçirilmemişti. Kasaba hâlâ IŞİD’in yönetimi altında bulunuyor. Türkiye destekli ÖSO güçleri, kasım başında el Bab’a 22 kilometre mesafedeydi.

EL BAB KASABASININ ÖNEMİ NE?

Coğrafi konumu, el Bab’a çok kritik bir kavşak olarak stratejik önem kazandırıyor. El Bab; Akdeniz kıyısındaki Lazkiye’den başlayarak, İdlib, Halep ve Menbic’ten geçerek Irak’a doğru uzanan M4 otobanının kuzeyden gelen en önemli yollardan biriyle kesişme noktasında yer alıyor. Bu nedenle, Cerablus ile birlikte burası, IŞİD’in başkent olarak ilan ettiği Rakka ve Deyrizor’a giden ana yolun üzerinde bulunuyor.

Bu hat, IŞİD’in yaklaşık 2.5 yıl boyunca kuzeyden eleman getirdiği ana güzergah oldu. Bu stratejik öneminden dolayı, bazı kaynaklar, buranın IŞİD tarafından “ikinci başkent” olarak görüldüğünü öne sürüyor.

TÜRKİYE NEDEN EL BAB’I HEDEF ALIYOR?

ÖSO güçlerinin el Bab’ı alması, IŞİD’in Türkiye sınırından daha da uzaklaşmasına neden olacak. Örgütün kendisine eleman ve malzeme tedarik ettiği en önemli yollardan biri kapanacak.

Türkiye, IŞİD’i sınırından uzaklaştırmanın yanı sıra Kürt grupların bu kritik kavşağı kontrol ederek Efrin ve Kobanê kantonlarını birleştirmelerine engel olmak da istiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekim ayında yaptığı bir konuşmada, Türkiye’nin el Bab’a inmek zorunda olduğunu söylemiş ve bunun gerekçesini “Burada terörden arındırılmış bir bölgeyi hazırlamamız lazım” sözleriyle açıklamıştı.

Ayrıca burası, Türkiye ve ÖSO güçlerinin Rakka’ya doğru olası ilerleyişi halinde bunu kolaylaştıracak geçiş noktalarından en önemlisi olarak gösteriliyor.

EL BAB OPERASYONUNUN RİSKLERİ NELER?

El Bab, şu an Suriye ordusu ile farklı isyancı grupların (el Nusra gibi cihatçı gruplar) ciddi bir askeri mücadele içinde olduğu Halep’e oldukça yakın bir noktada yer alıyor.

Suriye ordusu, isyancıların elinde bulunan Doğu Halep’in etrafını kuşatmış durumda. El Bab’ın alınması halinde, Suriye ordusu da doğu ile batı yönlerinden sıkıştırılmış olacak.

Bu nedenle, el Bab, son dönemde önemli kazanımlar elde eden Suriye yönetimi açısından da önem taşıyan yerler arasında yer alıyor.

Erdoğan, el Bab’dan sonraki hedefin Halk Savunma Güçlerinin (YPG) elinde bulunan Menbic olduğunu söylemişti. Hafta içinde YPG güçlerinin Fırat Nehri’nin doğusuna çekileceği açıklanmıştı. Bu koşullar altında, Türkiye’nin el Bab’ın ardından Rakka ya da Menbic’e yönelmesi ABD ile arasındaki gerilimin daha da artmasına neden olabilir.

EL BAB’IN EL DEĞİŞTİRMESİ SURİYE SAVAŞINI NASIL ETKİLER?

El Bab’ı kaybetmek, Musul ve Rakka’da taarruz altında kalan IŞİD’in daha da zayıflamasına yol açacak. Musul’da çember daralırken, örgütün elinde Rakka dışında önemli bir merkez kalmamış olacak.

Türkiye ise, PYD’nin Efrin ve Kobanê kantonlarını birleştirme planını engellemiş olacak. Dahası, sınırında oluşturmak istediği 90 kilometre uzunluğundaki IŞİD’den arındırılmış bölgenin derinliği de 30 kilometreye kadar çıkacak.

ÖSO, Doğu Halep’teki Suriye ordusunun yoğun saldırıları altında kalan gruplar açısından bir nebze de olsa rahatlama sağlamış olacak.

Suriye yönetimi de el Bab’a girmesi halinde, hem bu önemli geçiş noktasını almış olacak hem de Doğu Halep kuşatmasının yoğunluğunu artırma konusunda eli rahatlayacak. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

İklim için ‘Marakeş Bildirisi’ imzalandı

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa