18 Kasım 2016 14:59

İklim için ‘Marakeş Bildirisi’ imzalandı

Fas’ın Marakeş kentinde 7 Kasım’da başlayan ve 190 ülkenin temsil edildiği Birleşmiş Milletler İklim Konferansı COP22 sona erdi.

Paylaş

Fas’ın Marakeş kentinde 7 Kasım’da başlayan ve 190 ülkenin temsil edildiği Birleşmiş Milletler İklim Konferansı COP22 sona erdi.
Konferansta ay başında yürürlüğe giren Paris İklim Antlaşması’nın nasıl uygulanacağı ele alındı. Anlaşma, aralarında havayı en çok kirleten ABD ve Çin’in de bulunduğu 195 devlet tarafından onaylanmıştı. 8 Kasım’da ABD başkanlığına seçilen Donald Trump ise iklim anlaşmasından çekileceklerini duyurmuştu.

İklimi koruma anlaşması atmosferdeki ısınmanın sanayi devri öncesinden 1.5 ila 2 derece fazlasıyla sınırlandırılmasını öngörüyor. Münferit devletlerin sera gazı emisyonunda planladıkları indirimin bu hedefe ulaşılmasına yetmeyeceği belirtiliyor.

SONUÇ BİLDİRGESİ YAYIMLANDI

DW Türkçe’nin haberine göre Fas’taki buluşmanın kapanmasından bir gün önce yayınlanan ‘Marakeş Bildirisi’nde’ iklim değişikliği ile mücadelenin mutlak öncelik taşıdığı vurgulanıyor. Bildiride atmosferdeki ısınmanın azaltılmasının hükümetler kadar bilim ve iş dünyasıyla ‘bütün düzeylerdeki küresel çalışmalara’ da düşen bir görev olduğu belirtiliyor.

2020 yılına kadar sanayi ülkelerinin iklim değişikliğiyle mücadele için kalkınma halindeki ülkelere yılda 100 milyar dolarlık yardımda bulunması da bildiride yer alıyor. İklim değişikliği ile mücadele antlaşmasını şimdiye kadar 195 imzacı devletin 111’i onayladı.

TRUMP ZİRVEYE DE DAMGASINI VURDU

İklim Zirvesi, ‘iklim anlaşmalarını’ iptal edeceği söylemiyle gündeme gelen Trump’ın seçim zaferinin gölgesinde toplandı. Euronews’a konuşan ABD İklim Ağı Direktörü Tina Johnson ülkesindeki gelişmelerin herkes için durumu daha acil hale getirdiğini ifade ederek, “Hiç bir ülke veya lider tek başına hepimizin ortak kaderi olacak olan iklim değişikliği gerçekliğini gündemimizden çıkartamaz ve bu çabalarımızı değiştiremez. Harekete geçmek zorundayız ve bunu hemen yapmak zorundayız ki zaten son günlerde yaşanan gelişmeler de diğer ülkeler ve sivil toplum üzerindeki baskıyı ve durumun aciliyetini arttırdı” diye konuştu.

Trump Paris Antlaşması’ndan ABD’nin imzasını geri çekeceğini ve yerli fosil yakıt üretimini arttıracağını duyurmuştu.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de konferanstaydı ve Paris Antlaşması’nın gerekliliğini yineledi ve Trump’ın göreve geldikten sonra görüşlerinin değişeceğini umduğunu dile getirdi.

İNSANLIK TARİHİNDE GELİNEN EN TEHLİKELİ SEVİYE

2015 yılı gerek atmosferdeki fosil yakıtlardan kaynaklanan karbon partikülleri gerek hayvancılık ve atıktan kaynaklı metan partikülleri ile her bakımdan insanlık tarihinde gelinen en tehlikeli seviyeleri işaret ediyor.

Paris Antlaşması ülkeleri kendi taahhütleri açısından sorumlu tutuyor ve bu anlamda bağlayıcı ancak uygulanmayan ülke için herhangi bir uluslararası yaptırım içermiyor. Antlaşma aynı zamanda uluslararası bir karbon vergisi düzenlemesi getiremediği için de çevrecilerin eleştirilerine hedef olmuştu.

TÜRKİYE İKLİM POLİTİKASI OLMAYAN TEK ÜLKE!

Öte yandan Zirvede gündeme gelen İklim Değişikliği Performans Endeksi-2017’ye göre Türkiye, karnesi “çok kötü” ülkeler arasında yer alırken iklim politikasında sonuncu oldu.

Germanwatch ile Küresel İklim Ağı-Avrupa’nın (Can Europe) birlikte hazırladığı İklim Değişikliği Performans Endeksi’nde karbon emisyonlarının yüzde 90’ından sorumlu 58 ülkenin iklim değişikliği ile ilgili son performansları değerlendirildi.
Bianet’in haberine göre dünyadan 280 iklim ve enerji uzmanının yardımı ile hazırlanan endekste emisyon değeri, emisyon gelişimi, yenilenebilir enerji, verimlilik, ve iklim politikaları değerlendirmeye tabi tutuldu.
Türkiye sıralamada 51. oldu. Ayrıca 58 ülke içinde iklim politikası olmayan tek ülke oldu.
12 yıldır yapılan endekste Türkiye 2016’da 50., 2015’te 51., 2014’te 54., 2013’te 57., olmuştu.

TERMİK SANTRAL ELEŞTİRİSİ

Habere göre raporun Türkiye bölümünde, Türkiye’nin her ne kadar diğer kirleticilere göre emisyon salınımı görece düşük olsa da bu salınımın çok hızlı arttığı belirtildi.
Bazı olumlu gelişmeler ve yenilenebilir enerji alanındaki büyük potansiyeline rağmen Türkiye’de çok fazla sayıda yeni kömürlü termik santral inşa edildiğine dikkat çekildi. İklim değişikliğine karşı mücadele fonlarının ulusal bütçe yerine uluslararası kurumlardan gelmesi eleştirildi.
Listede iklim değişikliğini durdurmaya yetecek gerekli adımları atan ülke olmadığı için ilk üç sıra boş bırakıldı. Geçmiş hükümetlerin başarılı politikaları sonucunda İngiltere 6., İsveç 5. olurken Paris Antlaşması’ndaki rolü Fransa’ya 4.’lük getirdi.
Rapora göre 2005 yılından bu yana kömür tüketimi en alt seviyeye ulaşırken petrol tüketimi düşük fiyata rağmen düştü. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP İstanbul İl Örgütü Kartal mitingine katılacak

SONRAKİ HABER

Hrant Dink davası | Jandarma Komutanı: Ben bayraklı fotoğraf çekin demedim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...