18 Kasım 2016 14:33

Ciner’in sicili kabarık: Elbistan, Şırnak, Soma...

Siirt’teki maden sahasının sahibi Ciner Grubu’nun sicili kabarık. Elbistan’daki kömür madeni faciasında cenazeler 5 yıldır toprak altında.

Paylaş

Siirt Şirvan’da Ciner Grubu’na bağlı Park Elektrik tarafından işletilen bakır madeninde meydana gelen şev kayması, Ciner şirketinin sicilini akıllara getirdi.
Sık sık işçilerin çalışma koşulları nedeniyle gündeme gelen Ciner’e bağlı Park Teknik Elektrik Madencilik’e ait çeşitli illerde çalışan işçiler daha önce çalışma koşulları ve ücretler konusunda eylemler yapmış, greve çıkmıştı. 

ELBİSTAN’DA İŞÇİ CENAZELERİ 5 YILDIR TOPRAK ALTINDA!

Elbistan’da Park Teknik’in işlettiği kömür madeninde gerçekleşen facia ise hâlâ akıllarda. Elbistan B Termik Santrali için kömür üretimi yapılan Çöllolar Açık Kömür Üretim Sahası’nda 6 Şubat 2011’de meydana gelen kaymada bir işçi hayatını kaybetmiş, 10 Şubat 2011’deki ikinci kaymada toprak altında kalan 10 kişiden Dozer Operatörü Ruşen Demir’in cenazesi çıkarılmıştı. Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Adnan Demir, Tuğran Gökhan, Nail Yılmaz, Kemal Elmas, Cuma Yıldırım, Aydoğan Polat ve Halil Tatlı’nın olduğu 9 işçinin de cenazelerine ulaşılamamıştı. Bu işçi katliamına ilişkin dava ise devam ediyor. 

SOMA’DA DA SORUMLULUKLARI OLDUĞU İDDİA EDİLİYOR

Yine Soma’da 301 işçinin katledildiği faciayla ilgili de daha önce o alanda rezerv çalışmaları yapan Park Teknik’in kusurlu olduğu öne sürülüyor. Soma’da 301 işçinin canına mal olan Eynez ocağında yaşanan olayla ilgili davada sorumlu kurum olarak yer alan Soma AŞ yetkilileri dava duruşmalarında ocağın daha önceki işletmecisi olan Park Teknik’i sorumlu tutmuştu. Park Teknik tarafından 07 Ekim 2009’da Park Teknik’in Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) Genel Müdürlüğüne yazdığı dilekçe de ortaya çıkmış, bu dilekçede, “İleride telafisi mümkün olmayacak problemlerle karşılaşılacağı anlaşılan bu durumda hem şirketimizin hem de kurumunuzun olumsuz etkilenmemesi için bu işi devretmek istemekteyiz” denilmişti. 

SAYIŞTAY ŞIRNAK İÇİN UYARMIŞTI

Ayrıca, Sayıştay’ın 2013 yılı Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Denetim Raporu’na göre Ciner Grubu’nun Şırnak’ta işlettiği maden sahasında işçilerin can güvenliğinin tehlikede olduğu ifade edilmişti. Sahada Silopi Elektirik Üretim AŞ.’nin üreteceği enerji için asfalit çıkarma işini yine Ciner grubuna ait Park Madencilik AŞ. gerçekleştiriyor. (Diyarbakır/EVRENSEL) 
 

ÖNCEKİ HABER

11 yıl sonra görülen Sakallı Yarasa için çalıştay düzenlendi

SONRAKİ HABER

Gebze’de işçi servisi devrildi: 1’i ağır 8 işçi yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa