18 Kasım 2016 18:43

‘İnsan hakları ve hukuka mühür vurulamaz’

Hak örgütleri, faaliyeti durdurulan derneklerle dayanışma açıklaması yaptı.

Paylaş

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) yaptığı ortak açıklamada, OHAL kapsamında faaliyetleri durdurulan derneklerin çoğunun hak ihlallerini önlemeye çalışan kurumlar olduğuna dikkat çekti.

İHD ve TİHV, 370 derneğin “Milli güvenliğe tehdit oluşturdukları” gerekçesiyle kapatılmasına tepki gösterdi. İHD Genel Merkezinde düzenlenen basın toplantısına Gündem Çocuk Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, TUHAD-FED gibi faaliyetleri durdurulan kurumların temsilcileri de katıldı. Burada ortak açıklamayı yapan TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, yüzlerce derneğin faaliyetinin durdurulmasının tam bir militarist zihniyet olduğunu söyledi. "Sivil toplumu tehdit olarak gören bu militarist anlayışın Türkiye’yi içeride ve dışarıda savaş halinde ve tamamen otoriter bir tarzda yönetmek istediğinin" altını çizen Fincancı, 370 dernek ile ilgili hiçbir somut gerekçenin gösterilmediğini dile getirdi. Ayrıca söz konusu OHAL Kanunu’nda “...her dernek hakkında ayrı ayrı karar almak”tan söz edildiğine dikkat çeken Fincancı, 370 derneğe topluca tasarrufta bulunulduğuna dikkat çekti.

‘AKIL, VİCDAN VE ONURLA’

Toplumun iktidarlar karşısında varoluşunu ve örgütlü duruşunu ancak bu tür kurumlar aracılığıyla sağlayabildiğini belirten Fincancı, “Gelişmiş demokratik rejimlerde dernek tipi örgütlenmelerin sayıları milyonlar ile ifade edilirken Türkiye’de bu sayı 100 bini bile bulamamaktadır. Üstelik haklarında ‘faaliyetlerinin durdurulması’ kararı alınan derneklere baktığımızda önemli bir kısmının insan hakları ihlallerini önlemeye ve insan eliyle oluşturulan travmaların sonuçlarını onarmaya çalışan kurumlar olduğunu görüyoruz. Hak, hukuk, kadın, çocuk, mülteci/sığınmacı/göçmenlerin ve yoksulların hakları için, insana yaraşır bir yaşam için hiçbir zorlama olmaksızın, gönüllü biçimde, akıl vicdan ve onurla yürütülen çalışmalara hiçbir şekilde mühür vurulamaz. İHD ve TİHV olarak bizler de hak savunuculuğuna en çok ihtiyaç duyduğumuz böylesi bir dönemde dayanışmayı büyüterek bu kararlılığın bir parçası olacağız.”

‘KENDİSİYLE ÇALIŞAN ÖRGÜTÜ TERÖRİST İLAN EDİYOR’

Basın toplantısında faaliyetleri durdurulan kurumların temsilcileri de söz alarak şunları ifade etti.
Tanju Gündüzalp (Gündem Çocuk): İHD ve TİHV’nin bu tutum belgesi bizim ulaşacağımız kesimler için çok önemli. Çocuklar için daha yaşanılabilir bir dünyanın mümkün olduğunu savunuyoruz. Bugüne kadar MEB ile de çalışan bir örgütüz. Devlet kendisiyle çalışan bir örgütü terörist olarak ilan edip faaliyetlerini durduruyor.
Şilan Aydın (ÖHD): Bugüne kadar insan hakları için mücadele verenlerin, ezilenlerin hukuk mücadelesini sürdürdük. Ancak biz binalara bağlı değiliz. Tüm günümüzü zaten adliyelerde, karakollarda geçiriyoruz. Bu kararı tanımıyor ve mücadelemize devam ediyoruz.
Evin Konuk Can (ÇHD): Biz 1974’den beri hak ve hukuk mücadelesi veren bir derneğiz. Faaliyetlerimiz devleti rahatsız ediyordu  ve bu karar sürpriz olmadı. Biz bu faaliyetleri yürüten diğer insanlarla birlikte zaten devletten izin almadık ki; onların talimatıyla çalışmalarımızı durduralım!
Mehmet Beyteke (TUHAD-FED): Çalışmalarımızla yıllardır cezaevlerindeki insan hakları ihlallerini teşhir ediyoruz. Belki hükümet militarist bir zihniyetle bizi kapatabilir ama mücadelemize devam edeceğiz. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Din öğretmeni, cinsel tacizden tutuklandı

SONRAKİ HABER

İngiltereli milletvekillerinden SDG’ye ziyaret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa