18 Kasım 2016 10:58

‘Bir gece ansızın Agos’a gelebiliriz’ tehdidine beraat 

Agos gazetesine yönelik tehdit cezasız kaldı. Agos'a siyah çelenk bırakılmasına ve 'Bir gece ansızın gelebiliriz' tehdidine beraat kararı verildi.

Paylaş

Agos gazetesi önüne, siyah çelenk bırakarak, sosyal medya üzerinden “Bir gece ansızın gelebiliriz” şeklinde tehdit ettikleri iddiasıyla yargılanan, Milliyetçi Türkiye Partisi İstanbul İl Başkanı Bilal Gökçeyurt ile Turan Ocakları Genel Başkanı Ercan Urçar, suç unsuru oluşmadığı gerekçesiyle beraat etti.

İstanbul 62. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya sanıklar ile müşteki Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan katıldı.

Sanıklardan şikayetçi olan Danzikyan, “Bina kapalı iken siyah çelenk koymuşlar. Sabah gazeteye gelince gördük. Daha sonra sanıkların bu çelenk koyma faaliyetini sosyal medyada da paylaştıklarını ve hakaret ederek tehditlerde bulunduklarını görünce şikayetçi olduk. Hrant Dink öldürülmeden önce de bir gece ansızın geliriz diyerek toplanmışlardı. Sonrasında da Hrant Dink'in başına gelenler malum. Bu nedenle biz bu durumu tehdit olarak algıladık ve hepimiz tedirgin olduk” diye konuştu.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİLER

Sanık Bilal Gökçeyurt da kanuna göre kurulmuş bir parti olduklarını belirterek, “Biz iki tane çelenk koyduk. Biri Milliyetçi Türkiye Partisi diğeri de Turan Ocakları adına idi. Facebook üzerindeki paylaşımları ben yapmadım. Kimin yaptığını hatırlamıyorum. Bu hesap Turan Ocakları İstanbul Şubesi'ne aittir. Yazıları ben yazmadım" dedi. Diğer sanık Ercan Uçar da Facebook'taki hesabın kendisine ait olmadığını belirterek, “Basın açıklamalarımızı ve metinlerimizi genel başkanımız Ahmet Yılmaz hazırlamıştır. Benim bir ilgim yoktur. Suç işleme iddiasını kabul etmiyorum” diye konuştu.

MAHKEME BERAAT KARARI VERDİ

Yapılan savunmaların ardından duruşmayı karara bağlayan mahkeme, sanıklar Bilal Gökçeyurt ile Ercan Urçar'ın, suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraatlerine karar verdi.

Agos Gazetesi Avukatı Hakan Bakırcıoğlu, hukuka aykırı olduğunu belirterek karara itiraz etti.

SAVCILIK 4 YILA KADAR HAPİS TALEBİNDE BULUNMUŞTU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan müşteki olarak yer aldı. Şüphelilerin 24 Nisan 2015'te Agos gazetesi binası önünde toplandıkları ve dağıttıkları bildiride Agos gazetesini, Ermenistan devletinin Karabağ'daki uygulamalarından sorumlu tuttukları ifade edildi. Danzikyan'ın Ermeni cemaatine mensup bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu, Anayasa ve kanunlar çerçevesinde Agos gazetesinin yöneticiliğini yaptığı belirtilen iddianamede, Ermenistan devleti yönetimi üzerinde doğrudan ya da dolaylı olarak herhangi bir etkisi bulunmadığı halde şüphelilerin, Danzikyan'ı ve gazeteyi Ermenistan'ın Karabağ bölgesinde uygulamış olduğu vahşet derecesindeki uygulamalardan sorumlu tuttukları ifade edildi. İddianamede şüphelilerin ayrıca, öldürülen Hrant Dink'i anımsatarak “Bir gece ansızın Agos gazetesine gelebiliriz” dedikleri ve yapmış oldukları basın açıklamasındaki metni de aynı gün internet sayfasında yayınlayarak, hakaret ve tehdit suçunu işledikleri vurgulandı. İddianamede şüpheliler hakkında, “Hakaret ve tehdit” suçlarından ayrı ayrı 9 aydan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılması talep edilmişti.

Agos gazetesi bu haftaki sayısında, Ermeni okullarının duvarlarına yazılan ırkçı yazılarla ilgili açılan dosyaların faili meçhul kaldığını haberleştirdi ve “Yazanın yanına kar kalıyor” başlığıyla manşetine taşıdı. (İstanbul/DHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Yol kazısında tarihi hamam ortaya çıktı

SONRAKİ HABER

Menemen'de işçiler hak gasplarına karşı bir araya geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa