AKP'li İnce, CNN Türk'te çocuk istismarını savundu

AKP'li İnce, CNN Türk'te çocuk istismarını savundu

AKP'nin cinsel istismar suçlularını aklayan önergesinin tartışıldığı sırada CNN Türk ekranlarında çocuk istismarı savunuldu.

AKP'nin cinsel istismar suçlularını aklayan önergesinin tartışıldığı sırada CNN Türk ekranlarında çocuk istismarı savunuldu.

Şirin Payzın'ın sunduğu Ne Oluyor programına katılan, 1 Kasım seçimlerinde AKP'den Van milletvekili adayı olan Yazar Vahdettin İnce, "Başka kültürlerde oluşmuş algılar evrensel hukuk olarak dayatılıyor. Öyle bir şey yoktur, 18 yaş falan, kanunen böyle bir sınırlandırma getirilmiş olabilir ama bu doğru değil. Neden 18 yaşına kadar beklesin ki? Bizim kültürümüzde reşit olmak ile Avrupa'da reşit olmak aynı değildir. Bizde reşit olmak kız çocuğu için muayyen halleridir, erkek çocuğu için ihtilam durumudur. Toplum değerlerini göz önünde bulunduracaksan yasayı buna göre kurarsın" dedi.

İnce'nin sözleri stüdyoda tepkiye neden oldu. İnce, sözlerini savunurken "18 yaşından küçük bir kızın evlendirilmesinin 'tecavüzcüsüyle evlendirilmesi" gibi nitelendirilmesinin yanlış olduğunu ve bunun nedeninin yasaların Avrupa yasalarından tercüme edilerek yazıldığını söyledi.

İnce, dini nikahla evlendirilen 13 yaşındaki bir çocuğun da evliliğinin kabul edilebilir olduğunu savundu.

İnce, "mevcut yasalara saygı duymakla birlikte İslam hukukuna göre buluğ çağına giren kız çocuklarının evlendirilebileceğini bunun çocuk istismarı olarak görülmesinin İslam'a aykırı olduğunu" dile getirdi.

Programa katılan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, İnce'nin sözlerine tepki gösterdi. Bunun üzerine İnce, Kayışoğlu'na da "İslam'a karşı geliyorsunuz. Bunu hiç yakıştıramadım" dedi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net