17 Kasım 2016 19:05

Çipras: Kıbrıs sorununda ilerleme kaydediliyor

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras Kıbrıs’la ilgili müzakerelerde ilerlemeler kaydedildiğini belirtti.

Paylaş

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, “Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum liderleri arasında süregelen çözüm müzakerelerinde olumlu gelişmeler kaydedildiği gözleniyor” şeklinde konuştu. İsviçre’de 5 gün süren Kıbrıs müzakereleri anlaşma sağlanamadan sona ermiş, görüşmelere 20 Kasım’da Cenevre’de devam edileceği duyurulmuştu.
 
BBC’nin haberine göre Rum Lider Nikos Anastasiades ile görüştükten sonra açıklama yapan Çipras, Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasını öngören müzakerelere Atina’nın tam destek verdiğini belirtti, “Anlaşılan Türk Lider Mustafa Akıncı ile sürdürülen müzakerelerde gerçek ilerlemeler kaydediliyor. Özellikle toprak düzenlemeleri konusunda önümüzdeki pazar günü tekrarlanacak müzakerelerde bir haritanın belirlenmesi bekleniyor.

Bu olumlu ortam her ne kadar da mülkiyet müzakerelerini de olumlu etkileyeceğini gösteriyorsa da açıkta kalan konular dahil her bir başlıkta bir anlaşma sağlanmadan çözüm anlaşmasına varıldığından söz etmemeliyiz. Dikkatli ve serin kanlı olmalıyız” dedi.

Kıbrıs sorununa adil, kalıcı ve BM kararları ve Avrupa değerleri çerçevesinde bir çözümü desteklediğine dikkati çeken Çipras, ayrıca: “Kıbrıs sorununun ikili değil; Türk askerlerinin işgali altında bulunmasından dolayı uluslararası bir sorun olduğunu” belirtti, “garantörlük sisteminin iptali”ni istedi ve bunun yerine “Türk ve Rum toplumlarına çağdaş ve uluslararası bir güvenlik sistemini görüşmek için katılacağını” söyledi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü istifa etti

SONRAKİ HABER

Boşanmak istediği eşi cezaevinden çıkan kadın: Öldürülmek istemiyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa