17 Kasım 2016 18:48

'Halep’te çocuk hastanesi vuruldu' iddiası

Halep’te Suriye ordusuyla cihatçı gruplar arasında yaşanan çatışmalarda son iki günde 32 kişi öldü. Yaşamını yitirenler arasında çocuklar da var.

Paylaş

Suriye ordusuyla Halep’te bulunan cihatçı gruplar arasındaki çatışmalar yeniden şiddetlendi. Hava saldırılarında kentteki ambulanslar, bir kan merkezi ve bir hastanenin vurulduğu açıklandı.

BBC’nin haberine göre, son iki gün içinde Halep’e yönelik bombardımanlarda aralarında çocukların da olduğu 32 kişi hayatını kaybetti. Çocuk Hastanesinin direktörü, bombardıman sırasında binanın altındaki sığınağa indiklerini anlatırken, Suriye yönetimi ise cihatçılara ait cephaneliklerin hedef alındığını söylüyor.

Suriye’deki tıbbi tesislere destek veren Bağımsız Doktorlar Birliği de, Çocuk Hastanesinin bombardımanda ağır hasar gördüğü açıkladı.

Cihatçı muhalif gruplara yakınlığı ile bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise, çarşamba günü Halep’in doğusundaki Şaar, Zukkeri, Sakur ve Kerem el Beyk mahallelerine de füzeler ve varil bombalarıyla saldırı düzenlendiğini duyurdu. Gözlemevi, bu saldırılarda da 5’i çocuk 21 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Doğan Haber Ajansı ise Suriye ordusuna ait savaş uçakları Türkiye sınırındaki Batabo Köyü’nde yerleşim alanlarını vurduğunu, 20 kişinin öldüğünü duyurdu.

‘İDLİB’DE 3 NUSRA KOMUTANI ÖLDÜRÜLDÜ’

Öte yandan Rusya’nın Suriye kıyısına gönderdiği Amiral Kuznetsov uçak gemisinden havalanan jetlerin 3 el Nusra komutanını öldürdüğü açıklandı. Sputnik’in haberine göre, Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Amiral Kuznetsov gemisindeki Su-33 bombardıman uçaklarıyla düzenlenen operasyonlarda İdlib kentindeki bir grup eski el Nusra militanının öldürüldüğü kaydedildi. Konaşenkov, ‘iyi bilinen’ üç saha komutanı da dahil olmak üzere 30 militanın öldürüldüğü operasyonu ‘büyük bir darbe’ olarak nitelendirdi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Frida’nın ‘kayıp’ resmi 60 yıl sonra bulundu

SONRAKİ HABER

Hrant Dink davası | Jandarma Komutanı: Ben bayraklı fotoğraf çekin demedim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...