17 Kasım 2016 23:34

Bozcaada’da iki koyun ihalesi de iptal

Bozcaada'daki koyların ihaleye çıkarılmasına verilen tepkiler sonuç verdi ve bakanlık geri adım attı. İki koyun da ihalesi iptal edildi.

Paylaş

Bozcaada’nın doğal güzellikleri ve eşsiz denizi ile tanınan Sulubahçe ve Habbele Koyları, "Tabiat Varlıkları ve Doğal Sit Alanları ile Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Bulunan Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki Yerlerin İdaresi Hakkındaki Yönetmelik" kapsamında özel sektöre açılması için ihale edilmişti.  

Koyların ihaleye çıkarılmasının duyulmasıyla artan tepkiler üzerine bakanlık geri adım attı. Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, ihalelerin iptal edildiğini açıkladı.

Gelinen noktayı Diken’e değerlendiren Yılmaz, üç gündür Ankara’da bakanlıkta görüşmeler yaptıklarını belirterek şunları söyledi: “Bugün saat 10.00’da Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu müdürüyle bir randevumuz vardı. Halkın hassasiyetlerini anlattık. O da bizi ve bu anlattığımız hassasiyetleri dinledi. Görüşme olumlu neticelendi. Bize ihalelerin iptal edileceğini ve yapılmayacağını söyledi. Bu güzel haberi paylaşmak isterim.”

KAMPANYA ETKİLİ OLDU

Bakanlık Bozcaada’nın iki doğa harikası Sulubahçe ve Habbele Koylarını 21 ve 22 Kasım’da ihaleye çıkaracağını duyurmuştu.

Bunun üzerine Bozcaadalılar imza kampanyası başlatmış, önceki gece #bozcaadabizim etiketiyle sosyal medya etkinliği düzenlemişti.  

(HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Salih Müslim İngiliz meclisinde konuşacak

SONRAKİ HABER

Avesta Yayınları'nın bir kitabı yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa