Askeri hastanelerde hak gasbı

Askeri hastanelerde hak gasbı

KHK’ler ile Sağlık Bakanlığına devredilen askeri hastanelerde ciddi hak gasplarının yaşandığını belirtiliyor.

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, KHK’ler ile Sağlık Bakanlığına devredilen askeri hastanelerde ciddi hak gasplarının yaşandığını bildirdi.
 
Devrin ardından hizmet sınıfı ve statü kaybı yaşandığını belirten Bacaksız, aylık ödenmesi gereken banka maaş promosyonlarının 2 ay gecikmeli olarak ödendiği, YÖK’e devri yapılanların aylık promosyon ücreti daha yüksek olurken, Sağlık Bakanlığına devri yapılanlarda ise düşüş yaşandığını bildirdi. Özlük haklarında da önemli kayıplar yaşandığını ifade eden Bacaksız, “Çalışanların 165-190 TL arasında değişen tayın bedelleri kesilmiş durumdadır” dedi.

Bakanlığa devrin ardından iş yükünün de artırıldığına dikkat çeken Bacaksız, “Az sayıda çalışanla çok iş yaptırma dayatması hastane hizmetlerinin de aksamasına yol açmaktadır” dedi. Kurumların idarecilerinin Ocak 2017’den itibaren hastane personel servislerinin kalkacağı yönündeki ifadelerinin çalışanları endişeye sürüklediğini dile getiren Bacaksız, “Hastane ulaşım servis hizmetinin kaldırılmasıyla çalışanlar ortalama 200 TL yol ücreti ödemek zorunda kalacaktır” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net