17 Kasım 2016 17:34

HDP Milletvekili Beştaş: Anayasa değil, gizli anlaşma!

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş başkanlık sistemi ve yeni anayasa tartışmalarına ilişkin Mecliste basın toplantısı düzenledi.

Paylaş

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, devam eden anayasa tartışmalarına ilişkin Meclis’te düzenlediği basın toplantısında AKP ve MHP arasında süren başkanlık pazarlığına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanının istediği çerçevede bir anayasa için herkesin kollarını sıvadığını ifade eden Beştaş, “Bu toplumsal bir sözleşme değil, halk için yapılan bir anayasa değil. Şu anda Türkiye anayasasız bir ülke. Türkiye’de yasa yok, hukuk yok, mevzuat yok, Meclis yok. Önce ülke anayasasızlaştırıldı, sonra anayasa çalışmalarına başlandı” dedi.

İktidar tarafından bir milliyetçi cephenin oluşturulduğunu dile getiren Beştaş, CHP'nin de öncesinde bu anayasa çalışması içinde olduğunu kaydetti. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra da üçlü bir mini anayasa paketi çalışmasının başladığını hatırlatan Beştaş, o dönem HDP’nin dışlandığı üçlü mini anayasa çalışmasının bugün ikiye düştüğünü söyledi.

ÖNEMLİ OLAN İSMİ DEĞİL, YETKİLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son demeciyle söz edilen anayasanın toplumsal sözleşme olmadığının anlaşıldığını belirten Beştaş, “Cumhurbaşkanlığı ifadesi sıkıntı olmaz, demiş. Cumhurbaşkanı anayasayı kendisi sipariş ediyor, bütün ayrıntıları tespit ediyor. Sonra diyor ki, 'Bir şey olmaz, cumhurbaşkanı da olabilir.' Tabi ki önemli değil ne isim verdiğiniz. Cumhur mu demişsin, cumhurbaşkanı mı demişsin, padişah, paşa, kral, başkan, führer mi demişsin. Önemli olan, en baştaki isme verilen yetkilerdir. Bütün yurttaşların aklıyla alay ediyorsunuz. Ama herkes bu gerçeklerin farkında” diye konuştu.

TUTUKLAMALARA DEVAM EDECEKLER

Eş genel başkanları tutuklandığı için Erdoğan'ın anayasasına ilişkin tartışmalarda olamadıklarını ifade eden Beştaş, bu durumun meşru olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı'nın kendi siyasi rakiplerini bin bir hukuksuzluk ve keyfiyetle cezaevlerine koyduğuna dikkat çeken Beştaş, “Anayasasını yaparken bunu devam ettirecektir. Eş başkanlarımızın tutuklatılmasındaki bir sebep de bizi bu anayasa tartışmalarından uzaklaştırmaktır. Diyelim ki, anayasayı referandumdan da geçirdiler. Peki bu adı anayasa olan gizli anlaşmaya kim anayasa diyebilir? Ne dünya, ne biz, ne demokrasiyi savunanlar buna anayasa demeyecektir” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Haluk Koç: AKP'nin projesi herkesin yandaş olması

SONRAKİ HABER

Rehabilitasyon için gittiği kursta istismara maruz bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa