17 Kasım 2016 17:22

Haluk Koç: AKP'nin projesi herkesin yandaş olması

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Koç, MYK toplantısının gündemini kamuoyu ile paylaştı.

Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Koç, MYK toplantısının gündemini kamuoyu ile paylaştı.

Koç, "Kandırıldık ey halkım unutma bizi, kamu spotlarına devam ediyorlar. Çoğu akla ziyan açıklamalar bunların. Gülümsemeden kendilerini serebiliyorlar mı bu da ayrı bir konu. Türkiye'deki mizah üreticilerinin en önde gelenlerinden, Musa Kart da şu anda tutuklu olduğundan bir korku silsilesi olarak diğer mizahçılar da bu akla ziyan açıklamaları maalesef karikatürleştiremiyorlar. Şunu baştan söyleyelim ki kamu spotu gibi akla ziyan konuşmalar yapan iktidar yetkilileri olayı saptırmasın. Fakat bizim sorduğumuz şu, 15 Temmuz'a Türkiye nasıl geldi? 15 Temmuz'a gelirken bu yolun taşları nasıl döşendi. Hangi ortaklıklarla, kimler tarafından döşendi ? Kimlerin göz kapatmasıyla, siyasi müsaadesiyle, siyasi çıkar beklentisiyle döşendi? Biz bunları soruyoruz. Bunları sorduğumuz zaman çıt yok. Kandırıldık ey halkım, unutma bizi kamu spotu, bir AKP yetkilisi" dedi.

DÜŞÜNCE İFADE EDEMEME TARAF OLARAK BELİRME ZORUNLULUĞUNA DÖNÜŞTÜ

Koç, "Bir korku toplumu oluşturuldu 15 Temmuz'dan sonra, insanlar düşüncelerini ifade edemez hale getirildi. Bu yetmedi toplumsal , siyasal baskı, öyle arttı ki ticaret yapıyorsa ticari alanda baskı insanların üzerine öyle karanlık çöktü ki düşünce ifade edememe yavaş yavaş taraf olarak belirme zorunluluğuna dönüştü. Kişiler taraf olmaya başladılar. İktidarı bu da doyurmadı. Yetmez dedi benim projem herkesin yandaş olması. Yandaş olmak ne demek? Akla ziyan da olsa benim ne söylediğim ne varsa onu tekrar edeceksin. Türkiye'nin beka sorununun tartışılacağı bir tartışmanın süreci maalesef işlemeye başladı. Mevcut Cumhurbaşkanının eylem ve fiilleri, Anayasal sınırların içine çekilmesi gerekiyor değil mi? Birdenbire olay bu 3. muhalefet partisinin sürpriz destek çıkışından sonra anayasal çerçeve mevcut Cumhurbaşkanının eylem ve fiilleriyle, istek arzu ve beklentilerine göre nasıl oluşturulabilir. Olay tersine döndü" diye konuştu.

ESAS SİYASİ TAVIR, FİİLİ DURUMLARI HUKUK İÇİNE ÇEKME MÜCADELESİDİR

Koç konuşmasını söyle sürdürdü: "Tavır alın, susmayın korkmayın, bu ülke sorunu, rejim sorunu, beka sorunu. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri en kritik, tartışma noktalarından birine geldi. Başkanlık ve tek kişi yönetimi arzusu değil sorun, Türkiye'nin bekası sorunudur. İktidar partisine bu yolda adım atmalarını kolaylaştıran, 3. muhalefet partisi yetkililerine şu soruyu da sormak gerekiyor. Başından beri başkanlık sistemine karşı çıkan muhalefet partisi ne oldu da tabanlarının çok duyarlı olduğunu bildiğimiz Türkiye'nin bekasının tartışıldığı pozisyona sürüklendiler siyaseten. Hukuki durumu fiili duruma uyduralım. Unutmayalım esas siyasi tavır, fiili durumları hukuk içine çekme mücadelesidir. Günlük parti içi siyaset ihtiyaçlarınızı, ülkenin bekasının tartışmaya açılacağı siyaset tavırlarını uzun vadede haklı ve kazançlı çıkartmayacağını bilmeniz gerekiyor. OHAL uygulamasının tüm kısıtlamalarına rağmen sokakta da siyasi görevine devam edecek. 3 Aralık'ta Adana'da Türkiye'yi böldürtmeyeceğiz mitinglerinin ilki yapılacak. Bundan sonra halkımızı da her alanda elimizdeki imkanlarla, her türlü baskıya , kısıtlamaya, çarpıtmaya rağmen, bilgilendirmeye devam edeceğiz."

İHSAN ÇARALAN: CHP MİTİNGLERE HAZIRLANIYOR AMA NASIL?

AKLA ZİYAN AÇIKLAMALARI İZLEMEKTEN BEN YORULDUM

CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Koç gazetecilerin "AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay'ın, 'Çok da kandırılmadık' " sorusunu şu şekilde yanıtladı:" Karar versinler önce isterseniz? Kamu spotu olarak değişiklik yapacaklarsa bütün televizyonlar emirlerinde. Kullanırlar. Demin söylediğim gibi akla ziyan açıklamaları izlemekten ben yoruldum. Siyasetçi olarak yoruldum. Yurttaşların büyük çoğunluğunun da televizyon izlerken nasıl bir duyguyla boğuştuklarını tahmin ediyorum. Önce karar versin, kandırıldı mı, kandırılmadı mı? Onu ben bilemem tabii. Eğer kandırılmadıysa bilinçli yaptıysa çok daha büyük bir suç suçun ifşasıdır. İşbirliğinin Türkiye'yi darbe ortamına sürükleyenlere kol kanat germenin, yataklık yapmanın, Fethullah terör örgütüyle yan yana durmanın ifşasıdır, kandırılmadıysa."

NE GETİRMEK İSTEDİKLERİNİ ANLAYABİLECEK KADAR AKILLIYIZ

Koç ,"Gelin istemediklerinizi söyleyin, o masada olun çağrısı yapıyorlar bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? "soruna şu cevabı verdi:" İstediklerimizi, istemediklerimizi söyledik. Bunları kendi basit siyasi pencerenizden söylemedik. Türkiye'nin birliği açısından söyledik. Nasıl bir anayasa istediğimizi ifade ettik. Ne getirmek istediklerini anlayabilecek kadar akıllıyız. Çok net ifade ediyoruz. Tek kişi sisteminin, neleri kapsadığını ve tarihin bu döneminde bu riskli coğrafyada Türkiye'yi nerelere sürükleme ihtimalinin olduğunu ifade ettik." (DHA)

ÖNCEKİ HABER

‘Alnımız açık başımız dik geri döneceğiz’

SONRAKİ HABER

Binali Yıldırım, ‘İstanbul’ diye İzmir’in verilerini anlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa