17 Kasım 2016 20:06

ABD’den el Bab operasyonuna destek yok!

ABD Savunma Bakanlığı el Bab’a operasyon düzenleyen cihatçı ÖSO’ya destek vermeyeceğini açıkladı.

Paylaş

ABD Savunma Bakanlığı, uluslararası koalisyonun, Türkiye yönetimindeki ÖSO cihatçılarının, Suriye’nin kuzeyindeki el Bab kasabasını IŞİD’den almak gerekçesiyle başlattığı operasyona destek vermeyeceğini açıkladı.

Irak’ın başkenti Bağdat’tan, bir video konferansla gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD’li Albay John Dorrian, operasyona uluslararası koalisyon güçlerinin hava desteği vermediğini çünkü operasyonun Türkiye tarafından ‘bağımsız’ bir şekilde başlatıldığını söyledi.

ÖNCEDEN GÖNDERİLMİŞ GÜÇLER DE ÇEKİLDİ

BBC’nin haberine göre Dorrian, ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde Türkiye ve birlikte hareket ettiği gruplara destek için gönderdiği bazı özel güçlerini de çektiğini belirtti. Amerikalı sözcü, “Bu, onların aldığı ulusal bir karar” dedi, ancak Türkiye’yle çalışmaya devam etmek istediklerini de sözlerine ekledi.

Halep’in kuzeydoğusundaki el Bab, Türkiye sınırının yaklaşık 30 kilometre güneyinde. Kasaba, PYD’nin (Demokratik Birlik Partisi) denetiminde bulunan Kobanê ve batıdaki Efrin kantonlarının arasındaki hatta yer alıyor.

AKP Hükümeti, 24 Ağustos’ta Özgür Suriye Ordusu adı altında birleştirdiği bazı cihatçı gruplarla birlikte Fırat Kalkanı operasyonu başlatmıştı. Cerablus kasabasının alınmasının ardından çevre yerleşimlerde operasyon sürmüş, son olarak el Bab’ın da hedeflendiği açıklanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak Pakistan ziyareti öncesi yaptığı açıklamada, “El Bab operasyonu vakit kaybetmeden tamamlanacaktır” diye konuşmuştu.

ABD İLE YPG GERİLİMİ

AKP Hükümeti, IŞİD’in yanı sıra Suriye Kürtlerinin silahlı oluşumu YPG’yi (Halk Savunma Birlikleri) de hedef alacağını belirtmişti. Ankara ile Washington arasında YPG üzerinden yaşanan gerilim sürüyor. Türkiye, YPG’nin ‘terörist’ örgüt olduğunu belirtirken ABD ise YPG’yi IŞİD’e karşı sahada etkin savaşan bir müttefik olarak görüyor.

AZEZ’DE PATLAMA: ONLARCA ÖLÜ VAR!

Öte yandan Suriye’nin Azez bombalı araç patlatıldı. Patlamada onlarca kişinin öldüğü açıklandı. Dihaber’in haberine göre Kilis’in hemen karşısındaki Azez’de meydana gelen patlamada yaralan onlarca kişi Kilis Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Akyazılı: Alnımız açık başımız dik geri döneceğiz

SONRAKİ HABER

'Susamam'da yer alan rapperlar hakkında suç duyurusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa