17 Kasım 2016 19:30

'Alsancak Devlet Hastanesi röntgen ihalesi onaylanmasın'

Alsancak Devlet Hastanesi Radyoloji Bölümü'nün tıbbı teçhizatlarının yeterli olduğunu belirten meslek örgütleri ihalenin onaylanmamasını talep etti.

Paylaş

İzmir Alsancak Devlet Hastanesi'nde yapılan ve hastane çalışanlarının tepkisine yol açan röntgen ihalesi ile ilgili basın açıklaması yapan sağlık örgütleri, Kamu Hastaneleri Birliği'ni ihaleyi onaylamamaya çağırdı. Açıklamada, aksi durumda sağlık çalışanlarının tepkisinin iş bırakmaya kadar gideceği de vurgulandı. 

SES İzmir Şubesi, Türk Sağlık Sen İzmir 1 Nolu Şube, Genel Sağlık İş İzmir Şubesi ve Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği İzmir Temsilciliği, Alsancak Devlet Hastanesi tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan yeni röntgen cihazı alımı ve radyoloji hizmetlerinin özelleştirilmesi ihalesi ile ilgili basın açıklaması yaptı. İzmir Kamu Hastaneleri Birliği Kuzey Sekreterliği önünde yapılan açıklamada, 'Radyosyon Vitamin Değildir' pankartı açıldı. 

Alsancak Devlet Hastanesi'nin radyoloji birimide çalışan personel sayısının, yeterli ve yeteri kadar cihaz olduğunun altının çizildiği açıklamada, hastanede bulunan cihazların teknik donanımın ihale şartnamesindeki cihazların teknik donanımından daha ileri olduğunun da belirtildiği açıklamada röntgen çekimlerinde en fazla 45 dakika içinde hizmet verildiği ve hastanede çalışma barışı ve huzurunun da yerinde olduğu ifade edildi. 

'Rant sağlama amacı mı var?'

İhalenin yapılmasının mantıkla izah edilebilir bir yanının da  olmadığının vurgulandığı açıklamada ısrarın sebebi soruldu. Hastane yönetimine şu sorular soruldu "Bu ihalenin altında birilerine rant sağlama çabası mı var?, Kimin menfaatlerinin takipçiliği yapıyorsunuz?". Açıklamada ihalenin iptali yönünde karar verilmesi istenirken aksi takdirde İzmir Kamu Hastaneler Birliği Kuzey Sekreterliğine bağlı hastanelerde iş bırakma eylemi yapılacağı vurgulandı. Sağlıkta özelleştirmenin ölüm getireceğinin de dile getirildiği açıklamada ihalenin bir daha yapılmaması gerektiği de belirtildi. (İzmir/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

KESK’li kadınlar 25 Kasım etkinlik programını açıkladı

SONRAKİ HABER

Gümüşhane'de ücretleri ödenmeyen maden işçileri eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa