17 Kasım 2016 17:24

KPSS soruşturmasında 5'inci iddianame hazır

KPSS’de yaşanan kopya skandalına ilişkin 5. iddianame hazırlandı. İddianamede öne çıkan isim Mehmet Baransu'nun kardeşi Yalçın Baransu.

Paylaş

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 10 Temmuz 2010'da yapılan KPSS'de soruların sızdırılmasına ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında 5'inci iddianameyi tamamlayarak, mahkemeye gönderdi. İddianamede 91 şüpheli yer alırken, şüpheliler arasında öne çıkan isim Mehmet Baransu'nun kardeşi Yalçın Baransu.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman tarafından hazırlanan iddianame, Ankara 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. 91 şüpheli yer aldığı iddianame, mahkeme tarafından kabul edilirse şüpheliler, 'FETÖ/PDY üyesi olmak', 'resmi belgede zincirleme sahtecilik' ve 'kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık' suçlarından yargılanacak.

3 BİN 227 ADAY YÜKSEK NET YAPTI

İddianamede, 10 Temmuz 2010'da yapılan ve 60 genel kültür, 60 eğitim bilimleri olmak üzere 120 sorunun sorulduğu sınava 294 bin 909 kişinin katıldığı ve 3 bin 227 adayın yüksek net yaptığı belirtildi. İddianamede, adaylardan bin 970'inin kendi aralarında telefon irtibatının bulunduğu, bunlardan 907'sinin tekrarlanan eğitim bilimleri sınavına girmediği de ifade edildi. İddianamede ayrıca şüphelilerin, Gülen cemaatine ait dernekten soruları dağıtan ve operasyondan önce yurtdışına firar eden Mehmet Hanefi Sözen ile cemaate ait Maltepe Dershanesi'nde soruları dağıtan Nebil Ekiz'e kadar ulaşan irtibatlarının olduğu anlatıldı.

‘EYLEM ÖRGÜTLÜ’

Yapılan tespitler sonucu soru hırsızlığı eyleminin örgütlü bir yapı ve organizasyonu olmaksızın gerçekleştirilemeyeceğinin anlaşıldığının belirtildiği iddianamede, “Soruşturmanın konusunu oluşturan bu örgütün, bireylerin Anayasa'dan kaynaklanan fırsat eşitliği gibi temel haklarını ortadan kaldırarak, toplum düzenini, kamu güvenliği ve barışını tehlikeye düşürdüğü, gerçekleştirdiği eylemlerle vatandaşların, devlet erkleri yasama, yürütme ve yargıya olan güven duygusunu zedelediği, devletin kılcal damarlarına nüfus etmenin yolu olarak kullanıldığı aşikardır” denildi.

SORULARIN ÇALINDIĞI KESİN VE NET

İddianamede ayrıca örgütün 2010 KPSS ile birlikte 2009 KPSS, 2012 KPSS, 2011 ve 2012 Hakimlik Sınavı, 2011, 2012 ve 2013 YDS, ALES, 2012 üniversite sınavı, Jandarma sınavları, Askeri Liseler sınavları, Polis Koleji ve Akademi sınavları,TİB Kurum Sınavı gibi ÖSYM ve diğer kurumların yaptığı birçok sınavın sorularının da ele geçirdiğinin anlaşıldığı belirtildi. Temmuz 2010'daki genel kültür, genel yetenek ve eğitim bilimleri alanları sorularının sınavdan önce elde edilerek dağıtıldığının ifade edildiği iddianamede, bu durumun jandarma kriminal, emniyet bilişim uzmanlığı, TÜBİTAK raporları, şüpheli ikrarları, müşteki ve tanık beyanlarına göre kesin ve net olduğu yer aldı.

KPSS sorularının sızdırılmasına yönelik daha önce açılan davalar, Ankara 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülürken, 5'inci iddianame de kabul edilirse bu dava da aynı mahkemede görülecek. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Bartın Kurucaşile yolunda heyelan yaşandı

SONRAKİ HABER

HSYK Genel Sekreteri Mehmet Kaya’ya ‘FETÖ’den 15 yıl hapis

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa