17 Kasım 2016 16:39

Gündem Çocuk Derneği’nden kapatma kararına tepki

Gündem Çocuk Derneği: Çocuk hakları ihlalini yansıttığımız için raporların içeriğinden rahatsız olmuş olabilirler.

Paylaş

Türkiye'de çocuk alanında hak temelli mücadele yürüten ve bu alanda belki de tek kuruluş olan Gündem Çocuk Derneği, OHAL kapsamında kapatıldı. Çocuklarla çalışan farklı meslek gruplarından uzmanların 2005 yılında birlikte hareket etmek amacıyla Ankara’da bir araya gelerek kurduğu Gündem Çocuk Derneği, çocuk gelişimci, sosyal hizmet uzmanı, sosyolog, psikolog, hukukçu, eğitimci, mimar, akademisyen ve yayıncıdan oluşan bir grup olarak çocuklara yönelik birçok proje geliştirdi. Çocuklarla ilgili hak temelli bütüncü bir çocuk politikasının inşası için neler yapılabileceğine ilişkin bir yol haritası belirlemeyi amaçlayan dernek, kısa sürede fark yaratan önemli çalışmalara imza attı.

Derneğin kapatılmasını değerlendiren dernek kurucularından Emrah Kırımsoy, cinsel istismar, okullarda fiziksel güvenlik vakaları, Kürt illerinde sokağa çıkma yasaklarından etkilenen ve kötü muamele veya işkence görmüş tüm çocuk ihlallerini takip ettiklerini söyledi.

“Genel olarak çocuklara yönelik her bir ihlali masaya yatırıp nelerin düzeltilmesi gerektiği konusunda yol haritası oluşturmak derdimiz. Bunu da çocuklarla birlikte, çocukları güçlendirerek, çocukların düşüncelerini yetişkinlere ileterek yapmaya çalışıyoruz. Çünkü bütün çalışmalarımız da tekrar tekrar gördüğümüz tüm hak ihlalleri çarpık çocuk algısından kaynaklanıyor” diyen Kırımsoy şöyle devam etti: “Biz çocuk haklarından bahsederken çocuğun insan haklarından bahsediyoruz. Ama çocuk algılarımız problemlerimiz ne yazık ki çok. Bunu da özellikle dayanışma ve destek oluşturmak üzere yaptığımız program ağ çalışmalarıyla, yeri geldi savunuculuk çalışmalarıyla gerçekleştirmeye çalışıyoruz.”

'RAPORLARIMIZ RAHATSIZ ETTİ'

Derneğin mühürlenmesine ilişkin yetkililerden herhangi bir açıklama yapılmadığının altını çizen Kırımsoy, “Bütün çalışmalarımız devletin hem pozitif, hem negatif çocuk haklarını ihlalini yansıttığı için raporların içeriğinden bir rahatsızlık olmuş olabilir. Raporlardan rahatsız olmak yerine o raporların tekrarlanmamasıyla ilgili neler yapılabilir diye hareket etmelerini beklemekteyiz. Çocuk haklarına ilişkin her konu tüm yaşamla ilgili konudur” şeklinde konuştu.

İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİNE ÇAĞRI

“Gündem Çocuk Derneği'nin kendileri için bir yaşam biçimi olduğunu söyleyen Kırımsoy, çocuk haklarını her alanda savunacaklarını ve gündemde tutacaklarını vurguladı. Kırımsoy, “Bütün insan hakları örgütleri, kadın hakları örgütlerinin gündemlerinde çocuğu odak alacak, çalışmalarda destek vermelerini talep ediyoruz” dedi.

'DAVA AÇMA HAZIRLIĞI İÇERİSİNDEYİZ'

Derneğin faaliyetlerini durdurmaya yönelik 3 aylık bir karar olduğunu dile getiren Kırımsoy, şunları aktardı: “Şu anda durdurma kararına yönelik bir itirazımız olacak. Yinede idareyi durdurmayla ilişkili bir dava açma hazırlığı içerisindeyiz. Bunun yanında çocukla ilgili bütün çalışmalara dahil olmaya ve onları güçlendirmeye devam edeceğiz.” (DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

Fatma Elif Uysal, boşandığı eski eşi tarafından öldürüldü

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa