16 Kasım 2016 21:46

Gözaltında yaşadıklarını İnce Memed’in boşluklarına yazdı

Antep’te gözaltına alınan Fransız gazeteci Olivier Bertrand yaşadıklarını anlattı. Bertrand, gözaltı sürecini yanındaki İnce Memed kitabına not almış.

Paylaş

Özge ALTUN
Paris

Haber takibindeyken Antep’te gözaltına alınan Olivier Bertrand gözaltında yaşadıklarını yanında bulunan İnce Memed kitabına not aldığını anlattı. "Les jours" dergisi çalışanı gazeteci Olivier Bertrand 11 Kasım’da haber için gittiği Suriyeli göçmenlerin bulundugu bir okulda gözaltına alınmıştı.

Gözaltında kaldığı 2 gün boyunca hiç bir şekilde neden tutulduğunu bilmediğini dile getiren Bertrand çalıştığı "Les jours" dergisinde yaşadıklarını anlattı.

Gözaltı gerekçesi daha sonra da açıklanmayan Olivier Bertrand, “Çok can sıkıcı bir konum ve durumdaydım ama burada yaşayanların yaşadıkları çok daha kötü" dedi.

Yabancı bir gazeteci olduğu için gözaltı süresince polis memurlarının kendisine potensiyel ajan gözüyle bakıp, daha önce de bir çok bölgede fotoğrafının çekildiğini dile getirdi.

'YANIMDA BİR MÜCEVHER DEĞERİNDEYDİ'

Gözaltı süresince yanında bulunan Yaşar Kemal’in İnce Memed romanını okuduğunu söyleyen Bertrand, “Hâlâ nasıl kitabıma izin verdiklerini anlayabilmiş değilim, gözaltına alındığım sürece yanımda bir mücevher değerindeydi” dedi.

Olivier Bertrand, Paris’e döndükten sonra süreci anlattığı yazısının notlarını İnce Memed kitabının boş sayfalarına ve boş yerlerine not aldığını paylaştığı fotoğrafla yazısına ekledi. Bertrand twitter paylaşımında ise, notlarını 1.5 santimetreye kadar kısalmış kalemle aldığını ifade etti.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Binlerce parça tarihi eser ele geçirildi

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe Üniversitesi kuruluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa