16 Kasım 2016 21:11

Obama: Birçok ülkede seçim yapılır ama demokrasi uygulanmaz

Yunanistan'ı ziyaret eden ABD Başkanı Barack Obama, 'Birçok ülkede seçimler yapılır, ancak gerçek demokrasi uygulanmaz' dedi.

Paylaş

Barack Obama, ABD başkanı ünvanıyla yaptığı son yurt dışı ziyaretleri kapsamında Yunanistan'a gitti. Obama, Yunanistan'ın dünyada demokrasi tarihini başlatması, demokrasinin uygulanışı ve başkanlık seçimleri üzerine konuştu.

Obama, Yunanistan temaslarında Akropol'ü ve Akropol Müzesi'ni ziyaret ettikten sonra Stavros Niarhos Kültür Merkezi'nde konuşma yaptı. Nobel ödüllü Elitis'in bir mısrasıyla ve Herodot ile Thukidides'e gönderme yaparak konuşmasına başlayan Obama, “ABD Başkanı olarak bu benim son seyahatim. Akropol'ü görmek ve bütün dünyaya bağışladıkları için Yunanistan'a teşekkür etmek istedim. Yunanistan'a, bize bıraktığı armağan için minnet borçluyuz. 25 yüzyıl önce bu şehrin kayalık bir tepesinde 'demokrasi' ve 'devlet' kavramları doğdu" dedi. 

'DEMOKRASİ BİZE TERÖRİSTLERDEN GÜÇLÜ OLDUĞUMUZU GÖSTERDİ'

Kendisiyle yerine geçecek olan başkanın arasında düşünce farkı olduğunu, ancak demokrasinin her şeyden daha güçlü olduğunu söyleyen Obama, “Demokrasi en mükemmel yönetim biçimidir. Demokrasi ayrıca bize teröristlerden daha güçlü olduğumuzu gösterdi. Birçok ülkede seçimler yapılır, ancak gerçek demokrasi uygulanmaz. Biz her zaman demokrasiye inananları desteklemekten yanayız" diye konuştu. 

"ALEKSİS ÇİPRAS'I REFORMLAR İÇİN TEBRİK EDİYORUM"

Yunanistan ekonomisi için Obama, “Yunanistan'da durumun çok zor olduğunu biliyorum. Herkes reformların siz Yunanlılara getirdiği acıları, gerektirdiği fedakârlıkları anlayamaz, ama ben anlıyorum. Aleksis Çipras'ı uyguladığı reformlar için tebrik ediyorum. Yapılan bu adımları duyurmak istiyorum. ABD'nin size desteği devam edecektir, ben de alacaklılara ekonominin kalkınması için bir şeyler yapılması gerektiğini söylemeye devam edeceğim. Yunan ekonomisinin kalkınması için borç, anahtar niteliğindedir" dedi.

"DEMOKRASİLERDE SIĞINMACILARA YARDIM EDİLİR"

Mülteci sorununa da değinen Obama, Yunanistan hükümetinin ve Yunan halkının mültecilere gösterdiği insanca davranışı tebrik etti ve “Demokrasilerde sığınmacılara yardım edilir. Burada da sığınmacılar inanılmaz bir özveriyle karşılandı, ancak Yunanistan sığınmacı sorununu tek başına üstlenemez" dedi. 

ABD Başkanı olduğu sürece yaptıklarına değinen Obama “Bütün problemleri çözdüğümüzü söyleyemem. Hâlâ işsizler, hâlâ fakirler var, ancak uyguladığımız politika, üstünde yürümemiz gereken yolu gösteriyor" ifadesinde bulundu.

Barack Obama daha sonra Berlin'e gitmek üzere, Aleksis Çipras eşliğinde Eleftherios Venizelos havaalanına gitti. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Bob Dylan, Nobel Ödül Törenine katılmayacak

SONRAKİ HABER

Çin’deki depremde ölü sayısı 12'ye yükseldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa