16 Kasım 2016 18:30

Evdeki böcekleri öldürürken çocuğunuzu kanser yapmayın

Yapılan araştırmalar, böcek ilaçlarına maruz kalan çocuklarda lenfoma ya da lösemi kanserinin gelişme riskinin önemli oranda arttığını gösteriyor.

Paylaş

Böcek ilaçlarına maruz kalmak, çocukluk dönemi kanserlerinin gelişmesine sebep oluyor. Evlerde böcek ilacı kullanımı çocuklar arasında lösemi ya da lenfoma (lenf kanseri) gelişme riskini arttırıyor. Kapalı mekanlarda böcek ilaçlarına maruz kalan çocukların lösemiye yakalanma riski yüzde 47, lenfomaya yakalanma riski ise yüzde 43.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Harvard Üniversitesi’nde yapılan, aileleri yakından ilgilendiren bu araştırma hakkında önemli  bilgiler verdi.

LÖSEMİ YA DA LENF KANSERİ NEDENİ

Araştırma kapsamında lösemi ya da lenfomaya yakalanmış çocuklarla, sağlıklı çocuklar üzerinde böcek ilacına maruz kalma seviyeleriyle ilgili daha önceden yapılmış 16 araştırmanın sonuçları karşılaştırıldı.
 
Evde, bahçede ve evin diğer dış mekanlarında maruz kalınan böcek ilaçları ve ot öldürücülerin seviyeleri incelendi. Kapalı mekanlarda böcek ilaçlarına maruz kalan çocukların lösemiye yakalanma riskinin yüzde 47, lenfomaya yakalanma risklerinin de yüzde 43 oranına yükseldiği sonucuna varıldı.

Bu kanserlerin ortaya çıkmasına ne ya da nelerin sebep olduğuyla ilgili bir belirsizlik var ama böcek ilaçları her zaman şüpheli konumda oldular. Araştırmayı yürüten Harvard Üniversitesi’ne bağlı Harvard T.H. Chan School of Public Health ekibi “Bu araştırmanın sonuçları, böcek ilaçlarına maruz kalmanın çocukluk döneminde kişinin lösemi ve lenfomaya yakalanma riski üzerinde bir rol oynadığını, hem de önemli bir rol oynadığını doğruluyor” diyor.

MESANE KANSERİNİ DE ARTIRABİLİR

Araştırma sonuçlarına göre böcek öldürücü ilaçlara maruz kalma ve kansere yakalanma riski arasındaki ilişki sadece lösemi ve lenfomayla sınırlı da değil. Böcek öldürücü ilaçlara maruz kalmak prostat ya da mesane kanseri gibi diğer kanser türlerinin gelişme riskini de arttırabilir.

Ayrıca böcek öldürücüler, evin her yerine püskürtüldüğü için ot öldürücülere göre daha zararlı. Çocuklar böcek öldürücü ilaçlara onları nefes yoluyla alarak ya da yiyerek maruz kalabilirler. Bu ilaçlara ait kimyevi kalıntılar çocukların oynadıkları ya da vakit geçirdikleri yüzeylerde uzun bir süre kalmaya devam ederler. Bu kimyasallar çocukların ellerine, oradan da ağızlarına bulaşabilir. Genel olarak 12 yaşın altındaki grup, böcek ilaçlarının kansere sebep olan etkilerine karşı en çok hassasiyet taşıyan çocuklar.

BUNLARA DİKKAT!

-Merdiven altı firmalar tarafından lisanssız ilaçlarla bilinçsizce yapılan ilaçlamalar tüm aile fertleri için faciayla sonuçlanabilir. Evinizi güvenilir firmalara ilaçlattırın.
-İlacın etiketinde yazan miktardan fazlasını kullanmayın.
-Böcek öldürücü sprey kullanılmadan önce çocukların, ev hayvanlarının ve oyuncakların öncelikle başka bir yere alın ve sprey kurumadan ilaçlanan yere ilacın etiketinde yazan süre boyunca girmelerine izin vermeyin.
-Hamileyseniz ya da yakın zamanda hamile kalmayı düşünüyorsanız evde böcek ilacı kullanımından kaçının.

KİMYASAL DIŞINDA ÇÖZÜMLER

-Böcek ilaçlarına daha az maruz kalmak için atılacak en etkili adım öncelikle böceklerin ortaya çıkmasını engellemek. Bunun için de ortalığa saçılmış yemek artıklarını temizlemeli, eve böceklerin girmek için kullanacakları oyuk ve çatlakları tamir etmelisiniz.
-Evinize böcekler zaten girmişse, öncelikle mesela yosun kumu gibi kimyevi olmayan maddelerle onlardan kurtulmaya çalışın. Fosilleşmiş topraktan elde edilen yosun kumu böceklerin dış iskeletlerini kurutuyor.
-Böceklerden kurtulmak için mutlaka kimyasal maddeler kullanmak gerektiğini düşünüyorsanız, her yere püskürtülen spreyler yerine, böcek kovucu bantları tercih edebilirsiniz. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Bursa’da ulaşım İstanbul’dan da pahalı’

SONRAKİ HABER

Lösemi tedavisi gören Öykü Arin için kritik süreç başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa