16 Kasım 2016 21:13

Levent Pişkin, adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edildi

Müvekkili Selahattin Demirtaş'la görüştüğü gerekçesiyle gözaltına alınan Av. Levent Pişkin adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Paylaş

Bursa Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla 2 gün önce gözaltına alınan Avukat Levent Pişkin, emniyetteki sorgusunun tamamlanmasının ardından sabah saatlerinde savcılık sorgusu için Bursa Adliyesine getirildi. Pişkin, adli kontrol uygulaması talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Avukat ve HDP İstanbul İl Yöneticisi Levent Pişkin'e emniyetteki sorgusunda, "HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın tutuklanmasına ilişkin notunu Alman menşeli Der Spiegel dergisi aracılığıyla yayınlatarak ülkemiz aleyhine uluslararası alanda lobi faaliyetlerinde bulunulması eylemini organize ettiği" yönünde suçlamalarda bulunuldu.

Pişkin'in, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma sebebiyle gözaltına alınan Avukat Cahit Kırkazak'a, Demirtaş'a not yazdırması "talimatı" verdiği iddia edildi.

Herhangi bir lobi faaliyetinin olmadığını vurgulayan Pişkin, "Tesadüfen Demirtaş'ı ziyarete gideceğini öğrendiğim meslektaşım Cahit Bey'i arayarak yanına giderken 'Demirtaş'ın kişisel eşyalarını götürür müsünüz' diye sordum. Cahit Bey ile aramda geçen konuşma budur. Kendisiyle ilk defa 6 Kasım Pazar günü bir görüşmem oldu. 5 Kasım günü parti avukatları olarak Demirtaş ve diğer tutuklu milletvekilleri ile Edirne, Silivri ve Kandıra Cezaevlerinde çeşitli görüşmelerimiz oldu. 6 Kasım günü bu görüşmelerin neticelerini kamuoyu ile paylaşmak için HDP İstanbuliİl binasında ulusal ve uluslararası basın mensuplarıyla toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantı sonunda uluslararası basın mensupları tarafından İngilizce sorular yöneltildi. Avukatlar arasında tek İngilizce bilen olmamdan dolayı sorulara ben cevap verdim. Toplantının ardından Almanya menşeli Der Spiegel isimli dergiden iki kişi gelerek Demirtaş'tan kendi el yazısıyla durumuna ilişkin bir mesaj getirip getiremeyeceğimi sordular ben de kendilerine bu hafta Edirne'ye cezaevine gitmeyeceğimi ancak gidecek olan başka bir arkadaş varsa onları bu isteklerini Demirtaş'a iletmeleri için söyleyebileceğimi belirttim. Ardından Cahit Kırkazak isimli avukatın Demirtaş'ı ziyarete gideceğini öğrendim onun üzerine Cahit Bey'in telefonunu bularak kendisini aradım. Cahit Bey'e Diyarbakır'dan gelecek olan Demirtaş'a ait kişisel eşyalarını cezaevine götürüp götüremeyeceğini sordum. İlaveten bir Alman dergisinin başkandan el yazısı ile bir mesaj istediğini, bunu başkana iletip iletemeyeceğini, başkan eğer isterse kendi el yazısıyla bir mesajı kendi aracılığıyla gönderip gönderemeyeceğini sordum. Konuşma bundan ibarettir.  Herhangi bir Alman dergisi ile lobi faaliyetimiz söz konusu değildir. Tesadüfen il binasında tek İngilizce bilen insan olmamdan dolayı Cahit Bey ile muhatap oldum olay bundan ibarettir" dedi.

Avukat Pişkin'e HDPİSTANBUL isimli mesaj sisteminden gelen eylem talimatları da soruldu. Pişkin ise "HDPİSTANBUL HDP İstanbul İl Örgütü'nce kullanılan SMS duyuru sistemdir" dedi. Parti üyesi olan herkese mesaj gittiğini belirten Pişkin, "Bu mesajlara cevap yazmam teknik olarak söz konusu değil.  HDP yasal bir partidir ben de bu partinin yasal üyesiyim" dedi.

Avukat Levent Pişkin, adli kontrol uygulaması talebiyle mahkemeye sevk edildi. (Bursa/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İşte evimiz buradaydı!

SONRAKİ HABER

Ensar Vakfı, kişisel bilgilerini aldığı öğrencileri mesajla taciz ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa