16 Kasım 2016 21:06

Nijerya’da 75 bin çocuk birkaç ay içinde açlıktan ölebilir

Birleşmiş Milletler korkunç bir uyarıda bulundu. Boko Haram örgütünün saldırısında olan bölgelerdeki çocuklar tehlikede.

Paylaş

Birleşmiş Milletler İnsani Yardımlar Koordinatör Yardımcısı Peter Lunberg, Boko Haram örgütünün saldırılarının en yoğun olduğu bölgede 14 milyon kişinin insani yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi.

BBC’nin haberine göre BM’nin krizi önlemek için elinden geleni yaptığını savunan Lundberg, “Halihazırda 14 milyon kişinin acil yardıma ihtiyacı olduğu değerlendirmesini yaptık. Bunların 400 bini çocuk. Eğer ciddi ve acil bir şekilde müdahale etmezsek bu çocukların 75 bini önümüzdeki birkaç ay içinde ölecek” uyarısı yaptı.

Nijerya’nın kuzeyindeki Borno eyaletinde 2009’da başlayan Boko Haram şiddeti nedeniyle on binlerce kişi hayatını kaybetti. Bölgede iki milyon kişi evlerinden olurken, BM temmuz ayında yayımladığı raporda Borno eyaletinde 250 bin çocuğun yetersiz beslendiğini vurgulamıştı.

2002’DEN BU YANA NELER OLDU?

İsmi Hausa dilinde “Batı tarzı eğitim haramdır” anlamına gelen Boko Haram 2002 yılında kuruldu. Nijerya’nın kuzeyinde İslami bir yönetim kurmak isteyen örgüte yönelik askeri operasyonlar 2009’da başladı. 200’den fazlası Chibok’taki kız çocuklar olmak üzere yüzlerce kişi örgüt militanlarınca kaçırıldı. Örgütün saldırılarıyla oluşan şiddet ortamında binlerce kişi öldü. Boko Haram 2015’te IŞİD’e bağlılık yemini etti. Halifelik ilan eden örgüt Nijerya’nın kuzeydoğusunda büyük bir bölgeyi ele geçirdi. Nijerya ordusu bu bölgelerin çoğunu Boko Haram’dan geri aldı. (DIŞ HABERLER)
 

ÖNCEKİ HABER

Edirne Film Festivali’ne valilik engeli!

SONRAKİ HABER

CHP'den uluslararası Suriye konferansı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa