Norveç’te memurlar grevde, köylüler eylemde

Norveç’te memurlar grevde, köylüler eylemde

Norveç’te devlet ve belediye sektöründe çalışan 600 bin kişiyi kapsayan toplu iş görüşmelerinde tarafların anlaşamaması sonucu, ülke genelinde LO, UNIO, Akademikerne ve YS konfederasyonlarına bağlı sendikalara üye 25 bin kişi greve başladı. Bu grevle, 28 yıldan bu yana ilk defa devlet sektöründe grev yaşanmış oluyor.

Mahmut Algünerhan

UNIO sendikası adına görüşmelere katılan Arne Johannessen yaptığı açıklamada, bir çözüm mümkün olmasına rağmen  hükümetin, ülkeyi büyük bir grevin içine soktuğunu söyledi. Genelde iktidardaki sosyal demokrat İşçi Partisi’ne yakın olan Norveç Sendikalar Konfederasyonu LO da bu grevde katıldı. LO başkanı Roar Flåthen de yaptığı açıklamada grevi desteklediklerini belirtti ve anlaşmaya gidilmediği için üzgün olduğunu belirtti.

Grevden 14 belediyede en çok okullar ve çocuk kreşleri önemli bir şekilde etkilenecek. Birçok okulda sene sonu sınavları yapılmayacak.

OSLO’DA ÇİFTÇİLER EYLEM YAPTI

Kamu sektöründeki grevin yanı sıra çiftçiler de Norveç hükümetinin tarım politikasını eleştirerek eylem yaptı. Stavanger ilinde yaklaşık 150 çiftçinin traktörlerle çarşı merkezinde yaptığı eylemden sonra, başkent Oslo’da da çiftçilerin eylemi vardı. Çiftçiler Birliğinin açıklamasına göre ülkenin bir çok yerinden gelen 2 bin 200 kişi, traktörlerle hükümetin bu yılki tarım önerisine karşı hoşnutsuzluğunu göstermek için, Oslo’da eylem yaptı.

Oslo tarım binası önünde toplanan çiftçiler daha sonra taşıdıkları pankartlar ve hayvan çanlarıyla meclis binasının önünden geçerek, başbakanlık binasının önüne yürüdüler. Çiftçiler burada devletin getirdiği teklif içerikli kağıtları yaktılar. Eylemciler meclis binasının önünden geçerken, burada bazı partilerin milletvekilleri gelip kendileriyle görüşebileceğini hesaplayarak, yavaşladılar.

Başbakanlık binası önünde yapılan konuşmalarda hükümetin teklifine öfkeli olduklarını belirterek, bu yılki tarım önerisine tepkilerini gösteren çiftçiler, eylemdeki amaçlarının, mesajlarını iletmek olduğunu belirtiler. Hükümetin küçük ortaklarından ve çiftçilerin partisi olarak bilinen Senter Partiet’den (SP) Tarım Bakanı Lars Peder Brekk de eylemde konuşma yaptı. Bakan konuşmasında, “Tarım konusunda sizinle aynı hedeflerimiz var. Sadece bunların ne zaman elde edileceği konusunda ayrı düşünüyoruz” dedi. Eylemciler “Sevgili Jens senin günlük ekmeğini üretmemiz için bugün bize olanak ver”, “Kahverengi peynir İspanya’da yapılmıyor”, “Norveç gıda üretimine sahip çık”, “Hükümet tarımı zayıflatıyor” gibi pankartlar taşıdılar. (Oslo/EVRENSEL)

www.evrensel.net