16 Kasım 2016 14:59

CHP’den kapatılan belediye dershaneleri için teklif

Belediyelerin ücretsiz ders vermesini engelleyen yasal düzenleme yeniden gündemine geldi.

Paylaş

Belediyelerin ücretsiz kurs ve eğitim merkezleri, 29 Ekim’de yayınlanan 676 sayılı OHAL Kanun Hükmünde Kararname’de ‘Özel Eğitim Kurumları Kanunu’na eklenen bir madde ile kapatıldı.

İzmir’de yaklaşık 20 yıldır 100 bin İzmirli öğrenciye ücretsiz eğitim imkanı sunan belediyelerin eğitim merkezlerinin kapatılmasıyla, sadece İzmir’de şu an 14 bin 278 öğrenci ve 308 öğretmen mağdur edildi. Bir yandan öğrencilerin ve velilerin tepkisi sürerken, diğer yandan belediyeler alternatif çözüm arıyor.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, 676 sayılı OHAL KHK’sine eklenen ilgili maddeden ‘belediyeler’ ibaresinin çıkarılmasını içeren kanun teklifini TBMM’ye sundu. Kanun teklifine, CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit de imza atarak destek oldu.

OHAL kapsamında çıkarılan KHK’ye eklenen bu maddenin, OHAL sınırları dışında olduğunun ve Anayasa’ya aykırı olduğunun altını çizen Bakan, “Türkiye’nin farklı il ve ilçelerinde yüzlerce belediye, dar gelirli ailelerin çocukları için eğitim merkezleri aracılığıyla kurslar açıyor, eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla okul müfredatına uygun ders almalarını sağlıyor ve bunu kamu tüzel kişisi olarak bedelsiz yapıyor. OHAL kapsamında bu eğitim merkezlerinin kapatılması doğru değildir” dedi.

'KHK İLE EĞİTİM HAKKI ENGELLENDİ'

Hükümetin KHK ile getirdiği bu değişiklikten vezgeçmek ve hatadan dönmek zorunda olduğunu ifade eden Bakan şunları söyledi: “Hükümet, FETÖ ile hiçbir ilgisi olmamasına karşın bu değişiklikle mağdur olan dar gelirli ailelerin çocuklarına sunulan, onların anayasal hakkı olan ‘eğitim hakkı’nı teslim etmek zorundadır. Bu siyaset üstü bir konudur. Çocuklarımızın eğitiminin ve geleceğinin siyasete kurban edilmesine, zaten ekonomik durumu iyi olmayan ailelerin bir kez daha mağdur edilmesine karşı çıkmalıyız. Daha önce üniversiteler ile ilgili ortak tavır göstermiş ve İzmir’e iki yeni üniversite kazandırmıştık. Tüm milletvekili arkadaşlarımın bu hassas konuyla ilgili sorumluluklarının farkında olduğuna inanıyorum.” (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Destina Peri için park açıldı

SONRAKİ HABER

Bursa'da iş kazası: Tadilat yaparken 4 metreden düşen işçi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa