16 Kasım 2016 14:28

Can güvenliğinin garantisi örgütlülük

DİSK’e bağlı Cam Keramik-İş Sendikası Pendik Kavakpınar mahallesinde 'İşçi Sağlığı, İş Güvenliği' konulu eğitim semineri düzenledi.

Paylaş

DİSK’e bağlı Cam Keramik-İş Sendikası Pendik Kavakpınar mahallesinde 'İşçi Sağlığı, İş Güvenliği' konulu eğitim semineri düzenledi.

Seminere geçtiğimiz yıl Haziran ayında Cam Keramik-İş’e üye oldukları için işten atılan ve aylarca fabrika önünde direnen Serapool işçileri yoğun ilgi gösterdi. Diğer fabrikalardan işçilerinde katıldığı seminerde DİSK/Gıda-İş Genel Sekreteri Levent Gökçek ve Serapool işçilerinin Avukatı Orhan Atan sunum yaptı.

Kâr oranları arttıkça iş kazalarının da arttığına dikkat çeken Gökçek, iş cinayetlerinin önüne ancak örgütlü mücadeleyle geçilebileceğine dikkat çekti. Avukat Atan ise mevcut yasaların, işçinin güvenliğini ve sağlığını tehlikeye soktuğu durumlarda çalışmama hakkı tanındığını aktardı.

Fabrikalarda yaşadıkları sorunları anlatan işçiler, ağır, sağlıksız çalışma koşullarının hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendilerini kötü etkilediğini söyledi. İşçilerden biri “İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini sendikalı olunca, sendika ile tanışınca öğrendim” derken, bur başka işçi ise “Neden sendikalar bu kadar güçsüzleşti ve zayıfladı?” diye sordu. sorusuna Levent Gökçek soruya şu yanıtı verdi: “12 Eylül darbesinden itibaren işçilerin haklarına ve sendikalarına ciddi saldırılar gerçekleşti ve gerçekleşmeye devam ediyor. Yetki sistemi, sendikalaşan işçilerin işten atılması ve sendikal barajlar gibi anti demokratik yasalar ile işçilerin sendikalarda örgütlenmesinin önü kesildi. Sendikaların zayıflamasının bir diğer nedeni de işçilerden kopuk, işçilerin çıkarlarını dikkate almayan sendikal bürokrasidir. Sendikal bürokrasinin varlığı işçilerin sendikalara olan güvenini sarsmıştır fakat bu bizi sendikalardan uzaklaştırmamalı kendi örgütlerimize dört elle sahip çıkarak sendikalarımızı bizler yönetmeliyiz.”

Seminerin ardından Serapool işçilerinin Yargıtay tarafından da onaylanan ve sendikal tazminata hak kazandıkları işe iade davalarıyla ilgili bilgilendirme yapıldı. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

Yazar Şaban İba gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

MEB’den sınır illerindeki eğitim için Koordinasyon Kurulu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa