24 Mayıs 2012 14:21

Kanada’da 400 öğrenci tutuklandı

Kanada’da öğrenciler, üç ayı aşkın süredir sokaklarda. Özellikle Montreal bölgesinde devam eden ve yükselen öğrenci harçlarını protesto etmek amacıyla başlayan eylemler, pazartesi gü-nü hükümetin yeni yasa paketiyle engellenmeye çalışılmıştı. Eylemlerin en az 8 saat öncesinden bildirilmesi gere

Kanada’da 400 öğrenci tutuklandı

Paylaş

Çarşamba gecesi, 30. kez sokaklardaydı öğrenciler. Her zamanki gibi barışçıl bir şekilde eylemlerine devam etmek isteyen öğrenciler, bu kez sıkı güvenlik önlemleriyle karşı karşıya kaldı. Öte yandan eylemde, yalnızca öğrenciler değil, onları destekleyen insanlar da orada bulunuyordu.

Montreal, Quebec City ve Sherbrooke’da toplam 400’ü aşkın kişinin tutuklandığı bildirildi. Sabah erken saatlerde meydana gelen tutuklamalarla ilgili polis, göstericilerin kendilerine taşlarla saldırdığını iddia etti.

Polisin göstericiler üzerinde uyguladığı “kettling” taktiği de tartışma konusu olacağa benziyor. Buna göre polis, göstericileri kaçacak hiçbir yerleri kalmayana kadar çevreleyerek sıkıştırıyor ve kalabalığı sınırlı bir alana hapsediyor. Avrupa’daki diğer kitle eylemlerinde de kullanılan ve oldukça tartışma yaratan bu taktik, “çevreleme” taktiği olarak da biliniyor. İki sene önce Toronto’daki G20 zirvesinde de kullanılan kettling taktiği, gösteri yapma hakkını ihlal etmesi, insanların illegal bir şekilde alıkonulması ve aşırı güç kullanımına olanak sağlaması bakımından eleştirilmişti.

Çarşamba gecesi 30. eylemi gerçekleştirmek üzere toplanan protestocular, illegal gösteri düzenlemekle suçlandı. Perşembe sabahı başlanması planlanan gösteriden dört saat önce Montreal polis birlikleri, eylem alanında konuşlanmaya başladı. Bu da, Sherbrooke Sokağı tarafından gelecek olan göstericilerle aradaki bağlantıyı kopardı.

Gece boyunca göstericileri çevreleyen polis birimleri, farklı alanlarda toplanmaya başlayan eylemcilerin birbirleriyle olan bağını kopardı. Montreal Polisi Sözcüsü Daniel Lacoursiere’in belirttiğine göre göstericiler, yasa dışı yollara başvurdu. Ancak grubun, polisin zorladığı yoldan gitmeyi reddettiği bildirildi.
Geçtiğimiz hafta sonu tırmanan ve gösterilerin kısıtlanmaya çalışılmasıyla birlikte çarşamba gecesi şiddetlenen eylemler, kitlesel tutuklamalarla birlikte devam ediyor.Hükümetin, özel bir bölgesel yasa çıkararak tutuklananlara ağır yaptırımları olan cezalar vereceği düşünülüyor. (DIŞ HABERLER)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Polonya'da taksiciler kontak kapattı

SONRAKİ HABER

Soyer, İzmir İnsan Hakları Başkenti vizyon belgesini imzaladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa