16 Kasım 2016 18:32

Hükümetin ve patronların gözü kıdem tazminatında!

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu: İşverenlere asgari ücret desteği sürecek. Kıdem tazminatı düzenlemesi 2017'de tamamlanacak.

Paylaş

Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin düzenlediği ‘İhracat Zirvesi 2016’ toplantısına katıldı. Bakan Mehmet Müezzinoğlu, burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Asgari ücret konusunun hatırlatılması üzerine Bakan Müezzinoğlu, asgari ücret artışının patronları dünyayla rekabette zorladığını ileri sürdü ve bu nedenle Maliye Bakanlığı’nın patronlara ciddi bir destek sağladığını söyledi.

PATRONLARA KIYAK SÜRECEK

Patronlara asgari ücret desteğinin bu yıl da devam edeceğini açıklayan Müezzinoğlu, “Burada yalnız asgari ücretteki artış değil, istihdamın bütününde bir maliyet artışına sebep oldu. Önümüzdeki yıl da yine yılbaşı itibariyle taraflarla görüşmeleri yapacağız. Özellikle üreticimizin, sanayicimizin, ihracatçımızın dinamiklerinin aksamadan, rekabet gücünü zayıflatmadan tam aksine rekabet gücüne de destek vererek, dünya pazarında daha güçlü olmalarını arzu ediyoruz” diye konuştu.

HÜKÜMET KIDEM TAZMİNATINDA ISRARCI

Müezzinoğlu, kıdem tazminatına ilişkin soru üzerine ise “1 Ocak itibariyle kıdem tazminatına geçilecek diye bir düzenleme yok. Kıdem tazminatı fonunun kurulmasıyla ilgili çalışmalar var. 2017'de çözebilirsek, 41 kere maşallah demeyi arzu ediyoruz. Çözme gayretimiz var, çalışmalarımız var. Tarafların ortak noktada buluşmasını sağlama gayreti içindeyiz. İnşallah önümüzdeki 2-3 ay içerisinde tarafları ortak noktalarda buluşturabilirsek yüzde 100'ünü başarmayı arzu ediyoruz ama en az yüzde 50'nin üzerinde bir ortak nokta sürecini başarabilirsek, sonra hakemlik rolümüzde devreye sokarak karar vereceğiz” diye konuştu. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Iğdır DBP İl Eş Başkanı tutuklandı

SONRAKİ HABER

İsrail seçimi çözüm olmadı: Yeniden koalisyon senaryoları gündemde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa