16 Kasım 2016 12:36

EMEP: Siyasi kıyıma karşı mücadele sürecek

Emek Partisi Dersim ve Siirt’te düzenlenen baskınlara ve gözaltı operasyonlarına tepki gösterdi.

Paylaş

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, Dersim ve Siirt’teki siyasi gözaltı operasyonlarına ilişkin açıklama yaptı. Operasyonları “Siyasi kıyım hız kesmeden devam ediyor” diye değerlendiren Gürkan, faşizme karşı demokrasi ve özgürlük mücadelesinin kararlılıkla sürdürüleceğini ifade etti.

Gürkan’ın açıklaması şu şekilde:
“İktidarın muhalefeti, toplumsal mücadele güçlerini engelleme, susturma politikaları hız kesmeden devam ediyor. Cumhurbaşkanı, OHAL'den memnun olduğunu belirterek kaldırmaya niyetlerinin olmadığını beyan etti. İktidar, hukuksuz uygulamalarla, hak ihlalleri ile sorumluluk almadan yönetmeyi bir iktidar etme biçimi olarak tercih edeceğini her vesileyle gösteriyor.

OHAL uygulamalarının 15 Temmuz sonrası ilanıyla birlikte 3 aylık periyotların sonunda, normal koşullarda sona ereceği yönünde bir inancımız yoktur. Ancak bu hukuksuz, anti-demokratik uygulamaların kaldırılması için mücadele kararlılığımız vardır.

Bugün sabah itibariyle Dersim İl Başkanımız Mustafa Taşkale ve HDP Dersim Belediye Eş başkanları Nurhayat Altun ve Mehmet Ali Bul, Siirt Belediye Eş başkanı Tuncer Bakırhan'ın da içinde bulunduğu çok sayıda siyasi ve seçilmiş gözaltına alınmış durumda. Dersim’deki gözaltı gerekçelerinden biri Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş başkanları Kışanak ve Anlı'nın gözaltına alınmaları sürecinde bu gözaltıları basın açıklamasıyla protesto edilmesi. Bu gerekçe bile gözaltı ve tutuklamaların hukuksuzluğunu, iktidarın salt muhalefeti susturmak üzere başvurduğu siyasi bir müdahale olduğunu adeta "Kral çıplak" dercesine göstermektedir.

Gözaltıları, tutuklamaları protesto ediyor, baskılara boyun eğmeyeceğimizi, faşizme geçit vermeme, demokrasiyi, özgürlükleri kazanma yolunda mücadelemize kararlılıkla devam edeceğimizi kamuoyu ile bir kez daha paylaşırız.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

HDP’li vekillerin davası ertelendi

SONRAKİ HABER

Atina’da on binler Obama’ya ‘Go home!’ dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa