16 Kasım 2016 11:57

Erdoğan için 'başkanlık' olsun da ismi mühim değil!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan: Başkanlık veya cumhurbaşkanlığı olması benim açımdan sıkıntı değil.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan'ın başkenti İslamabad'a hareket etmeden önce Ankara Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyerek ziyarete ilişkin bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. AKP'nin MHP'ye ilettiği ve içerisinde 'cumhurbaşkanlığı' ifadesinin geçtiği belirtilen teklifin tatmin edici olup olmadığı sorulan Erdoğan, “Yapılan çalışmanın başkanlık veya cumhurbaşkanlığı olması hususunda şahsen benim açımdan herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir. Yeter ki burada her iki siyasi parti, milletimize neyi takdim edecektir; bunu kendi aralarında görüşmek suretiyle kararını vereceklerdir. Bu parlamentoya götürüldükten sonra 367 yakalanır mı, yakalanmaz mı veya sadece referandum kararı mı çıkar; bunu o süreçte göreceğiz” dedi.

MHP'nin cumhurbaşkanının partiyle ilişkisinin devamından yana olmadığı hatırlatılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Partiden ilişiğinin kesilmesi veya kesilmemesi hususunda benim kanaatimi cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce biliyorsunuz. Benim kanaatim, bir cumhurbaşkanının partisiyle ilişiğinin kesilmesi, ülkedeki siyasi etkinliğin, ülkedeki aktif yapının zafiyet bulmasını getirir. Bunun için böyle bir adım atılıyorsa ki fiili başkanlık diye zaman zaman Sayın Bahçeli'nin ifade ettiği şekliyle cumhurbaşkanlığı sistemine bu şekilde girildiği anda o zaman tabi ki partiden ilişkisinin kesilmesi doğru olmayacaktır. Partisiyle beraber bu yolu yürümesi şüphesiz ki hem mensubu olduğu partisini hem de cumhurbaşkanının kendisini güçlü kılacak” diyerek partili cumhurbaşkanlığını savundu.

‘BUMERANG GİBİ ALMANYA'YI DA VURACAK’

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in Ankara temaslarını da değerlendiren Erdoğan, yine Almanya’yı teröre destek vermekle suçladı ve yürütülen operasyonlara ilişkin, “İşi sağlam tutmuyorlar. Bunca zamandır siz bu işi bu kadar gevşek tutarsanız yarın bumerang gibi dönecektir, Almanya'yı da vuracaktır. Bundan hiç şüphem yok” açıklamasında bulundu.

‘MURSİ’NİN SERBEST BIRAKILMASI ASLOLANDIR’

Mısır'ın Eski Cumhurbaşkanı Mursi için verilen idam kararının bozulmasını da değerlendiren Erdoğan, “Bu insanlar yaklaşık 3 yıldır içeride. Bunların aileleri hepsi mağdur durumda. Bundan sonraki süreçte ne olacak? Yapılan açıklamalara bakarsanız şimdi müebbet hapis diyorlar. Burada atılacak tek adım şudur. Biz Mısır'ın içişlerine karışmak olarak bu ifadelerimi kimse değerlendirmesin. Mağdur ve mazlum durumda olan Mursi ve arkadaşlarına karşı sadece yeniden yargılanma yolunun açılması değil, onların bir an önce serbest bırakılması aslolandır” dedi.

‘KİMSE BİZE DERS VERMEYE KALKMASIN’

Avrupa ülkelerinden Türkiye'deki idam tartışmalarına ilişkin gelen tepkileri değerlendiren Erdoğan, “Millet bunu onadıktan sonra Avrupalı şunu demiş, bunu demiş. Bu bizi ilgilendirmez. Kimse bize noktada farklı bir ders vermeye kalkmasın” diye konuştu.

‘SANDIKTAN ÇIKTI, SAYGI DUYUN’

Erdoğan ABD'de başkanlık seçimlerini kazanan Donald Trump'a dönük eleştirilere de kalkan oldu. Trump karşıtı protestoları değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer bir yerde huzur varsa, her şey iyi gidiyorsa batı hemen oraya saldırmaya başlıyor. Şu an Amerika'da olanları görüyorsunuz. İstedikleri başkan olmadı da diye Sayın Trump'a nasıl saldırdıkları ortada. Sandıktan çıktı, bir saygı duyun” dedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Erdem Gül: Bu dava gazeteciliği savunma davasıdır!

SONRAKİ HABER

23 yaşındaki asansör teknisyeni akıma kapılarak öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa