16 Kasım 2016 11:31

Erdem Gül: Bu dava gazeteciliği savunma davasıdır!

Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu MİT TIR'ları haberi nedeniyle yargılanıyor.

Paylaş

Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun yargılandığı MİT TIR'ları davası görülüyor. Dava öncesi Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi önünde Türkiye Gazeteciler Sendikası üye ve yöneticileri, CHP Milletvekilleri ile çok sayıda yurttaş bir araya gelerek gazetecilere destek verdi.

'BU BİR GAZETECİLİK DAVASIDIR'

Adliye önünde konuşan Cumhuriyet gazetesi Ankara temsilcisi Erdem Gül, “Bu bir gazetecilik davasıdır. Gerçeği yazmanın bedelidir. Sadece bizimle ilgili de değil bu ülkede çok zamandır gazeteciler bedel ödüyor. Bir süredir çok sayıda gazeteci cezaevinde. Gazeteler kapatılıyor, gazetelere operasyon yapılıyor. Bu nedenle bu dava gazeteciliği savunma davasıdır. Adliyeler ve cezaevleri gazetecilerin iş yeri haline geldi. Bir an önce gazeteciler adliyeden ve cezaevinde çıkarılmalıdır. Basın özgürlüğüne, ifade özgürlüğüne karşı sistematik bir baskı yapılıyor” diye konuştu.

'AKP KENDİ İÇİNDEKİ SUÇ ÖRGÜTLERİNİ YARGILASIN'

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise adliye binalarının varlığının, adaletin sağlandığı anlamına gelmediğini belirterek, “Faşizm törenle gelmez, temel hak ve özgürlükleri gasp ederek gelir. Adalete olan inancın ortadan kalktığı günlerdeyiz. AKP tarafından devlete yerleştirilen, AKP içindeki suç örgütlerini yargılasınlar” dedi.

'SUÇLANDIĞIM KONU DOĞRU HABER'

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ise “Atılan suçlamalara karşılık verebilme imkanı bulduk. Özellikle yandaş medya üzerinden yargısız infazlara maruz kalıyoruz. Bugün içerde, adliyede mahkeme heyetine bana atılan iftiranın gerçek olmadığı söyleme imkanına sahip oldum. Tane tane anlatacağım kendilerine, ifade özgürlüğü, halkın haber alma özgürlüğünün davası olduğunu anlatıcam. Burada sizin karşınızda para sıfırlamak suçlamasıyla bulunmuyorum. Ya da bir terör tarikatının darbeye teşebbüs etmesine imkan sağladığım için de suçlanmıyorum. Suçlandığım konu doğru bir haberdir. Bu doğru haberin basılması, yayılması için ne gerekliyse onu ödemeye hazırım. Umarım bir kaç saat sonra sizin yanınızda olurum” diye konuştu.

'BASININ ÖZGÜR OLMADIĞI YERDE DEMOKRASİ OLMAZ'

Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Gökhan Durmuş ise “Bugün burada habercilik hakim karşısına çıkacak. Başta hapisteki gazetecilerin serbest bırakılması ve basın özgürlüğünün yeniden hayat bulması için mücadele edeceğiz. Basın özgür olmazsa, gördüğünüz gibi toplum özgür olmuyor. Öyle bir hale geldik ki, insanlar uyanır uyanmaz Twitter'a bakıyor bugün ne olmuş diye. Bunun olmaması için basının özgür olması gerekiyor. Basın özgür olursa demokrasi gelir. Başta bu dava olmak üzere gazetecilerin yargılandığı davaların takipçisi olacağız. Onlar özgürlüğüne kavuşana kadar, yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.

‘DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK İÇİN BURADAYIZ’

“Bu bir duruşma değil, demokrasi ve özgürlük mücadelesidir” diyen CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ise “Biz Türkiye'de bütün ötekilerin, dışlanmışların hukuksuzluklara uğramış herkesin mücadelesini vermek için buradayız. Bugün yargılanmak için değil, yargının karşısında demokrasi ve özgürlük mücadelesi için buradayız” ifadesini kullandı.

Avukat Murat Ergün de, “Adliyeyi adliye yapan savunmadır. Biz burada ev sahibiyiz. Savunma yapmaya gelmedik, mahkeme heyetini bilgilendirmeye geldik” diye konuştu. Açıklamanın ardından kitle davayı izlemek üzere adliyeye girdi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

YPG Fırat'ın doğusuna çekildi

SONRAKİ HABER

Erdoğan için 'başkanlık' olsun da ismi mühim değil!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa