16 Kasım 2016 04:54

Bursalı işçiler: İşçinin bütçesi zaten bozulmuş durumda

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin  asgari ücrete ilişkin açıklamalarına Bursalı işçilerden de tepki geldi.

Paylaş

Uğur ÖKDEMİR
Bursa

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin  asgari ücrete ilişkin açıklamalarına Bursalı işçilerden de tepki geldi. Türk-İş’in asgari ücretin 1600 TL’ye çıkarılması teklifine “Tüm dengeleri bozar” diye karşı çıkan Zeybekci’ye yanıt veren işçiler “Bizim aile bütçemiz zaten bozulmuş durumda” dedi.

Metal sektöründe çalışan bir işçi; “Ne zaman işçilerin maaşları gündeme geliyor o gün ekonomimiz buna elverişli değil, istediklerini verirsek tüm dengeler bozulur cevabı veriliyor. Kendileri binlerce lira maaş alırken bu ekonomi hiç bozulmuyor. Ama işçiye gelince dur orada oluyor” dedi. Evli bir işçinin asgari ücretle evini geçindirmesinin imkansız olduğunu, Türk-İş’in önerdiği 1600 lirayla bile zor olduğunu anlatan işçi, şöyle devam etti:

“Eğer ay sonunu getirmek istiyorsan ya mesaiye kalacaksın ya da eşin de çalışacak başka yolu yok. Ben evli değilim tek yaşıyorum bir ev arkadaşım olmasına rağmen ay sonunu getiremiyorum ve aldığım para şu anki asgari ücretin üzerinde. Bu halde bile tek olmama rağmen ayın sonuna parasız giriyorum. Düşünün şimdi evli olsam her halde ayın ortasına varmadan para bitecek. Geçimi sağlamak için mesai ve kredi kartlarına yükleneceğim. Onun da sonu hep kötü bitiyor kredi kartı borcu alıp başını gitti mi derdine yeni bir dert daha eklenmiş oluyor.” Ülke ekonomisini işçilerin oluşturduğunu dile getiren işçi, “Bari yaratığımız ekonomide insanca yaşayalım. İşçi ay sonuna rahat girmek istediğini söylüyor verilen cevap istemenin sınırı yok oluyor. O zaman gelin yer değiştirelim sizlerin aldığı parayı biz alalım bizim aldığımız parayı da sizler alın bakalım istemenin sınırı var mıymış yok muymuş” dedi. 

GERİ ALACAKLARI İÇİN DENGELERİ BOZMAZ

Yaklaşık üç aydır hakları için fabrika önünde grevde olan Gemlik Gübre işçisi; “Aldığımız ücret emeğimizi karşılamadığı için bugün grevdeyiz. Aramızda asgari ücret alan da var asgari ücretin üstünde alan da ama gelin görün ki hepimizin ortak yönü geçinemiyoruz. Her yıl sonu asgari ücret tartışması gündeme geliyor ama işçinin beklentisi tam anlamıyla karşılanmıyor. Geçen yıl asgari ücrete iyi bir zam yaptılar ama bu zammı fazlasıyla geri aldılar. Yapılan zamlarla, vergi dilimiyle ve asgari ücret artışı sonrası fabrikada beş yıldan fazla sürede çalışan işçiyle yeni işe giren işçi neredeyse aynı parayı aldı. Bakıyorsun iyi zam yaptılar ama hemen sonrasında iyi geri aldılar diyorsun. Şimdi 1600 TL yapsalar fazlasıyla yine geri alacaklar o yüzden dengeleri bozmaz geri alacakları için” dedi. İşçi şunları dile getirdi: “Ay sonunu rahatça getirebilsek, çocuklarımıza biz de iyi bir gelecek sunabilsek bu düşüncelerden kurtulsak ülke ekonomisi gayet sağlam olur. Çünkü bizlerin kafası sağlam olursa ülke de sağlam olur ekonomisi de sağlam olur” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Gebzeli işçiler: İstemenin değil, sömürünün sonu yok!

SONRAKİ HABER

Boşanmak istediği eşi cezaevinden çıkan kadın: Öldürülmek istemiyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa