16 Kasım 2016 01:48

Acı veren diyabet ölçümü yerine nefes

Araştırmalar insan nefesinde meydana gelen keskin aseton kokusunun diyabet hastalığının bir göstergesi olabileceğini ortaya koymuştu.

Paylaş

Günümüzde diyabet hastaları parmaktan alınan kan örneğiyle ölçüm yapabiliyor. Bu durum, günde en az bir kere ölçüm yapmak zorunda kalan hastalarda büyük sıkıntılara yol açabiliyor. 
Oxford Üniversitesi, diyabet hastalar için çok daha acısız ölçüm yapabilen teknolojik cihazlar üzerinde çalışmalar yapıyor. Eğer Oxford Üniversitesi‘nin çalışmaları olumlu sonuçlanırsa bu acı verici yöntem tarihe karışabilir.

Araştırmalar insan nefesinde meydana gelen keskin aseton kokusunun diyabet hastalığının bir göstergesi olabileceğini ortaya koymuştu. Buradan yola çıkan Oxford Üniversitesi yetkilileri, günümüzde alkol testleri sırasında kullanılan nefes cihazına benzer bir teknolojik cihaz geliştirerek, bu sürece daha pratik çözüm sunmak istiyor. Nefesteki aseton değerini kızılötesi lazerlerle ölçmeyi amaçlayan bilim insanları eğer ölçüm sonucunda yüksek değerlerle karşılaşılırsa hastayı uyarıyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Kağıt kesikleri neden bu kadar acıtır

SONRAKİ HABER

TEM Otoyolu'nda servis minibüsü devrildi : 5 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa